1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
3 years ago
13

How do you round 30,361 to the nearest dollar

Mathematics
2 answers:
alexandr402 [8]3 years ago
5 0

Answer:

if that is supposed be a decimal then round tenths place which is still six

Step-by-step explanation:

JulsSmile [24]3 years ago
5 0

Answer:

The number 30,361 can't be rounded to the nearest dollar because it needs a decimal.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If two straight lines intersect and one angle is 30 degrees what are the other three angles
mel-nik [20]
Easey peasy
oposite angle is equal
other angles are supplementary (supplementary means add to 180, and a straight line=180 so if you look at 2 lines intersecting and think for a little bit, you wiill see why)

oposite angle=30
other angle is adds to 180
30+other=180
subtract 30
other=150
other is oposite other other
other=other other
150=other other

angles are
150,30,150
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Exit
Alla [95]
Each result is equally likely to occur!!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bargains r us store offers a 12 roll package of wipey wonder toilet paper for $2.59.The 6 roll package is on sale for $1.25.Whic
lawyer [7]
$1.25 because if you bought 2 packs of them it would be $2.50 so you would be 0.09 cheaper
3 0
3 years ago
Riley’s Rug Warehouse purchases rugs from the manufacturer for $82.00 each. The manager marks the rugs up 150% and then includes
Volgvan

A customer will pay $225.5 for one rug.

Step-by-step explanation:

Given,

Purchase price of rug = $82.00

Mark up = 150%

Amount of mark up = 150% of purchase price

Amount of mark up = \frac{150}{100}*82

Amount of mark up = 1.5*82 = $123

Price of rug after mark up = Purchase price + Mark up

Price of rug after mark up = 82+123 = $205

Sales tax = 10%

Amount of sales tax = 10% of price after markup

Amount of sales tax = \frac{10}{100}*205=\$20.5

Selling price = Price after markup + Amount of sales tax

Selling price = 205+20.5 = $225.5

A customer will pay $225.5 for one rug.

Keywords: percentage, markup

Learn more about percentages at:

  • brainly.com/question/10717746
  • brainly.com/question/10736268

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
What goes on the lines I don’t understand the problem
Elis [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

a). Let the number of spoons = x

And number of forks = y

Total number of spoons and forks bought by Perry = 10

x + y = 10 --------(1)

Cost of one spoon = $5

Cost of one fork = $3

Therefore, total cost of x spoons and y forks = $(5x + 3y)

5x + 3y = 42 -------(2)

b). Now we can convert these equations into the slope-intercept form.

x + y = 10 ⇒ y = -x + 10

Table for input output values,

x        2         4          6          

y        8         6          4                

5x + 3y = 42

3y = -5x + 42

y = -\frac{5}{3}x+14

x        0           3          6        

y       14           9          4                  

Point of intersection of these lines will be (6, 4).

3 0
3 years ago
Other questions:
  • UJ 1641"
    9·1 answer
  • SOMEONE PLS HELP PLS PLS PLS PLS I DONT UNDERSTAND ANYTHING AND I WANT TO SCREAM THIS IS SO DIFFICULT ILL GIVE BRAINLIEST AND AL
    15·2 answers
  • Is 12:20 , 30:50 , 75:125 equivalent
    6·1 answer
  • Find the rate please help. I can’t seem to figure this out. They’re asking for the rate
    12·1 answer
  • Giving all my points
    12·1 answer
  • Find a percent of a number by making a proportion.<br> 2 1/2% of 13.7
    9·1 answer
  • A 2-gallon bucket of paint costs $59.20. What is the price per cup?
    15·1 answer
  • Given similar terms, solve for the missing variables (x)
    13·1 answer
  • A drink bottle is 3/8 full. It contains 240 millilitres of water. How much water does the bottle contain when it is half-full?​
    8·1 answer
  • Suppose the average of 15 consectutive numbers is 15. What is the average of the first five numbers of the set?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!