1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreyandreev [35.5K]
3 years ago
8

Try to solve this ;)

Mathematics
1 answer:
Ad libitum [116K]3 years ago
6 0

Answer:

Brand A = $0.19 per pencil

Brand B = $0.18 per pencil

Better Buy = Brand B (costs less)

Step-by-step explanation:

To find unit price for each, we divide the total with the number of pencils.

So, <u>Brand A:</u>

5.29/28 = $0.19 per pencil

And, <u>Brand B:</u>

8.47/48 = $0.18 per pencil

As we can see, Brand B pencils are around 1 cent less per pencil than Brand A pencils. So, we can say Brand B are a Better Buy.

You might be interested in
Evaluate <br><br> 2r(t + 7) if r = 4 and t = 2.
Serhud [2]
The answer is 72 all u need to do plug in the numbers where the letters are
6 0
3 years ago
What is the constant term of 4x-2y+3
Alex787 [66]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You earn $18 for watching three cars how much do you earn to Washing 2 cars
Sever21 [200]

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

3 cars divide that by $18 and u get $6 per car. multiply that by two cars nd you get $12.

6 0
3 years ago
❤️❣️
Artist 52 [7]

Answer:

ITS 8 x 4 = 32 OK REEE

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A positive number with an absolute value less than 5.
Goryan [66]

Answer:

3 I think.

Step-by-step explanation:

it's positive and it's also an absolute

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph of quadric function has a minumum at (-2,-3) and passes through the point (2,13)
    14·1 answer
  • Whatvis another way to write 9×200
    11·2 answers
  • Anybody wanna help me with this one and 3 more I’ll cash app?
    5·1 answer
  • An introduction to equations x-3=10
    8·2 answers
  • Help pleaseeee thank you
    7·1 answer
  • 7 women can bake 100 cookies in 14 days. How many would it take for 4 women to bake 240 cookies?
    13·1 answer
  • Please help, test due in 2 hours! Will give good review and brainliest. :)
    6·1 answer
  • Find a (Round to the nearest tenth). PLS HURRY!!
    9·2 answers
  • Do the ratios 10:20 and 2:24 form a proportion?
    5·1 answer
  • Find the value of this expression. short dash open parentheses short dash 2 close parentheses to the power of 0 space plus space
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!