1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRISSAK [1]
3 years ago
6

3(x + 4) = 27 what is x

Mathematics
1 answer:
Alla [95]3 years ago
6 0

Answer:

x = 5

Step-by-step explanation:

This is a simple equation if you look at it right and don't get scared by the "x."

All we need to do is figure out what times 3 = 27. We can do this easily by diving 27 by 3.

27 ÷ 3 = 9

Since our "equation" is 3(x + 4) = 27 we know whatever is in the parenthesis () has to equal to 9. We already get 4 so:

5 + 4 = 9.

3 times 9 = 27.

5 is your answer.

<u>Hope this helps and have a nice day!</u>

PS if you could mark brainliest that'd be great! I'm very close the "expert" rank. Haha, sorry I usually don't ask.

You might be interested in
Solve by graphing:<br> x^2-6x+9=0
irinina [24]
Hello :
the solution :x²-6x+9=0 is the x- intresept and graph of f(x) =x²-6x+9
the solution is :  x=3

6 0
3 years ago
5 apples cost $7.50. Find the cost of 6 apples. please explain
butalik [34]

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

7.50/5= $1.5 an apple

6* 1.5 = $9 for 6 apples

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the relations given by the following sets of ordered pairs is a function?
adell [148]
Functions cannot have the same X value (the first number), but they can have the same Y value (the second number).
<span>A. {(1,2),(2,3),(3,4),(2,1),(1,0)}
B. {(2,−8),(6,4),(−3,9),(2,0),(−5,3)}
C. {(1,−3),(1,−1),(1,1),(1,3),(1,5)}
D. {(−2,5),(7,5),(−4,0),(3,1),(0,−6)}

Choice A. has two repeating X values [(1,2) and (1,0), (2,3) and (2,1)]
Choice B. has one repeating X value [(2, -8) and (2,0)]
Choice C. all has a repeating X value (1)
Choice D doesn't have any repeating X values.

In short, your answer would be choice D [</span><span>{(−2,5),(7,5),(−4,0),(3,1),(0,−6)}] because it does not have any repeating X values.</span>
8 0
3 years ago
Mark has $16 to buy lunch for himself and his sister. He wants to buy at least one sandwich and one bag of chips. Sandwiches cos
faltersainse [42]

Answer:

Victor runs a small sandwich shop. He decides to start offering bags of chips to his customers. He finds a supplier where he can buy chips for $0.30 per bag. Victor needs to determine how much to charge for the chips at his shop. He does some research by talking to other nearby sandwich shop owners. The table below shows their sales per week for two different prices. (The values are: 150 bags sold, for $1.00 per bag, and 350 bags sold, for $0.50 per bag.) Victor believes that there is a linear relationship between the number of bags sold and the price. Victor wants to price the bags of chips so that he will maximize his profits. Determine the price Victor should charge for a bag of chips. Use the equation P(x)=R(x)-C(x), where P(x) represents profit, R(x) represents revenue, and C(x) represents cost. Each is a function of the number of bags of chips sold, x. Round your answer to the nearest nickel.

Step-by-step explanation:

Victor runs a small sandwich shop. He decides to start offering bags of chips to his customers. He finds a supplier where he can buy chips for $0.30 per bag. Victor needs to determine how much to charge for the chips at his shop. He does some research by talking to other nearby sandwich shop owners. The table below shows their sales per week for two different prices. (The values are: 150 bags sold, for $1.00 per bag, and 350 bags sold, for $0.50 per bag.) Victor believes that there is a linear relationship between the number of bags sold and the price. Victor wants to price the bags of chips so that he will maximize his profits. Determine the price Victor should charge for a bag of chips. Use the equation P(x)=R(x)-C(x), where P(x) represents profit, R(x) represents revenue, and C(x) represents cost. Each is a function of the number of bags of chips sold, x. Round your answer to the nearest nickel.

4 0
2 years ago
Which rate has the same unit rate as 126 miles in 9 hours.
OLEGan [10]

Answer: THE ANSWER IS C

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Write the sum using summation notation, assuming the suggested pattern continues. 2 - 8 + 32 - 128 + ...
    13·1 answer
  • #28 please, don't understand it
    7·1 answer
  • Please help me I need help with this assignment geometry math 13-16 and it is hard for me I been struggling with it and I am sti
    7·2 answers
  • What is 2/5+5/3+9/3=
    15·1 answer
  • How do I know which operation to use with a word math problem
    10·1 answer
  • Erwan accelerates his car at 3 km/h per second while overtake a lorry. If he drives with a speed of 90 km/h, calculate his speed
    5·1 answer
  • Simplify the expression (8+i)(2+7i)
    6·1 answer
  • Didn't understand concept in this problem
    13·2 answers
  • Please help me! thanks so much!
    14·1 answer
  • Without doing any calculations, is positive or negative?<br><br> Explain your reasoning.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!