1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dima020 [189]
3 years ago
14

DUE TOMORROW ! PLS HELP !

Mathematics
2 answers:
V125BC [204]3 years ago
8 0

B Hope i helped buddy

cluponka [151]3 years ago
8 0

your answer is C, g + 0.33!

my reasoning is that the additional 0.33 is the percentage increase. you're still gonna need the original price, g. therefore the answer is C. good luck, and make sure to rate brainliest if this answer helped <3

You might be interested in
Simplify:<br> sec x – sec x<br> (sin x)2
givi [52]

Answer:

Sec (x) - 2 tan (x)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The measure of the angle of depression from the top of a 270 m building tweet park bench on the ground is 63° 43’.How far Where
Norma-Jean [14]

Answer:

547 m

Step-by-step explanation:

Given :

Angle of depression, θ = 63°43' ; 43/60 = 0.7167 = 63 + 0.7167 = 63.7167°

The height, h = 270

The distance of park bench from the building, d is given by :

Tan θ = opposite / Adjacent

Tan 63.7167 = d / 270

d = 270 * Tan 63.7167

d = 546.70459

d, distance of Park bench from building is 547 m

8 0
3 years ago
At RSM summer camp 100 students had enough food for a 30-days stay. After 2 days 40 new students joined the camp. After that 2 w
omeli [17]

Answer:

"no additional days of food need to be ordered."

Step-by-step explanation:

Suppose initial quantity of food is x units

Assuming each student eats 1 unit of food per day,

x = 30 * 100 = 3000 units of food

In 2 days, food eaten:

100 * 1 * 2 = 200 units

So food left after 2 days is  3000 - 200 = 2800 units

Now, there are 140 students. They stay 2 weeks (14 days) - 2 = 12 more days

So food eaten in 12 days:

140 * 1 * 12 = 1680 units

<u>THus, after total 14 days gone, the amount of food left is:</u>

2800 - 1680 = 1120 units

Half students left, so there are 70 students left for the last 16 days. How much food would they need?

70 * 1 * 16 = 1120 units

And there are exactly 1120 units left. So, no additional days of food need to be ordered.

6 0
3 years ago
Graph the equation<br>y = -x + 3​
Xelga [282]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the driving time for a 1700 miles trip if you Drive an average speed of 53 mph
slavikrds [6]

Answer:

32.08h

Step-by-step explanation:

1700/53= 32.08h is the time

3 0
4 years ago
Other questions:
  • The population of a town was 26,000 in 2015 and 30,000 in 2017. Assuming an exponential model, what is the annual percentage inc
    6·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated costs ​$22. 47 What is the unit price of the pairs of ​gloves?
    6·1 answer
  • How do you write 100 as a power of 10?
    8·2 answers
  • A. Find and explain the error in the work shown.
    5·1 answer
  • Given ∆QRS≅∆TUV, QS=5v+3, and TV=6v−9, find the length of QS and TV.?
    6·2 answers
  • A sample space for the experiment is {A, B, C, D, E, F, G}. Let W represent the event “the card is white”, let S represent “the
    13·1 answer
  • ??? Homework need answer
    12·1 answer
  • In a bag, there are: 6 red marbles, 3 blue marbles, 4 yellow marbles, and 1 green marble. Without putting marbles back in the ba
    8·1 answer
  • I Need help asap!!!!!
    11·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST NEED ANSWER ASAP!!
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!