1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gladu [14]
3 years ago
14

Which is the best estimate of the residual when x = 3? –0.5 –1.5 1.5 0.5

Mathematics
1 answer:
german3 years ago
6 0
We know that

The residual value is the observed value minus the predicted value.

RESIDUAL VALUE=[OBSERVED VALUE-PREDICTED VALUE]

where

Predicted value.--> the predicted value given the current regression equation

Observed value. --> The observed value for the dependent variable.

 in this problem

predicted value  for x=3   approximate   y=3.6

observed value is for x=3  y=5

so

RESIDUAL VALUE=[5-3.6]------> 1.4


the answer is

<span>the best estimate of the residual is 1.5</span>
You might be interested in
Byeeeeeeeeeeee<br>What is the formula for finding volume of sphere?​
Georgia [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

V=\frac{4\pi r^3}{3}

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Timothy spent $68 at Macy's. His purchases include a pair of jeans at $32 and 2 t-shirts at $x each. how much for each t-shirt.
maria [59]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
PLEASE HELP MEEE AND GO TO MY ACC AND ANSWER OTHER QUESTIONS I NEED HELP
Scrat [10]

Answer:

Maybe because the situation changed

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gloria talked on her cell phone for 320 minutes the first mouth , and 489 minutes the third mouth . Her payment package does not
Sliva [168]
Add up minutes

1stmonth+2ndmonth+3rdmonth=320+243+489=1052
how many 200's are there
6 of them (companies want money so they see, ok, you bought like 1 minute, we will charge you for the whole 200 minutes since you got in that zone)

6 times 25=150

cost is $150 (mom is not going to be happy, she spend like 3% of her waking hours takling on the phone)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • If youre usinf substitution to find a solution what happens when u get 0=0
    5·1 answer
  • A square is always a parallelogram.<br> True False
    12·2 answers
  • What's the value of w in 6w minus 13w equals 21
    9·1 answer
  • Please help me with these questions
    6·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP 20 pts
    14·1 answer
  • Find the MODE of the data set: 5, 3, 7, 3, 9, 1, 7, 11
    15·2 answers
  • Your first job after college has a salary of $35,000 and will increase 6.5% each year. If you stay with the same position, what
    14·1 answer
  • HI ANYONE PLEASE HELP ME IF YOU CAN,
    6·1 answer
  • [Help Asap, Will Mark Brainliest] Question is in the image.
    9·1 answer
  • sadie travels through two intersections with traffic lights as she drives to work. The traffic lights operate inependently. The
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!