1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karo-lina-s [1.5K]
3 years ago
11

A satellite travels 29 1/2 miles every 4 1/3seconds. What is its unit rate of speed?​

Mathematics
1 answer:
pogonyaev3 years ago
5 0

Answer:

The speed at which the satellite travel is 6.80 miles per second

Step-by-step explanation:

Given as :

The distance cover by satellites = 29 \frac{1}{2}  miles

Or, The distance cover by satellites  = \frac{59}{2} miles

The Time taken by satellite to travel with this speed = 4\frac{1}{3} sec

Or, The Time taken by satellite to travel with this speed = \frac{13}{3} seconds

Let the Speed with which the satellite travel = s miles per second

Now, As we know

Speed = \dfrac{\textrm Distance}{\textrm Time}

Or, s = \frac{\frac{52}{2}}{\frac{13}{3}}

or, s = \frac{59\times 3}{2\times 13}

∴ s = 6.80 mps

So, speed = s = 6.80 miles per second

Hence The speed at which the satellite travel is 6.80 miles per second Anwser

You might be interested in
Select two numbers in which the value of the 8 is 10 times the value 8 in 563840
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

768,543, and 8,451

Step-by-step explanation:

The 8 is in the hundreds place, so when multiplied by 10 it would be in the thousands place.

7 0
3 years ago
Please help!!
Naya [18.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

it is b

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of shed B?
skelet666 [1.2K]
Both the length and width of shed A are 6 feet.
I multiplied 6 by 2 and got 12.
My new equation is 12 × 12 × 8....

Which is 1,152. The answer is H.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Exactly 512 tickets were sold for the talent show at Cypress Middle School. The number of student tickets sold was three times t
ioda

Answer:

384 student tickets and 128 adult tickets

Step-by-step explanation:

S for student and A for adult

s+a=512

s=3a

3a+a=512

4a=512

a=128

s=384

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
-5 1/2+ 6 3/4+ (-4 1/4) =
Alexxx [7]
-5 1/2 + 6 3/4+ (-4 1/4)= -3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hint # 2 - First, rewrite the mixed numbers as fractions greater than one, then multiply.
    14·2 answers
  • 24 ounce package of strawberries for $3.32. What was the price per pound for the strawberries
    11·1 answer
  • Tom is deciding whether or not he should become a member gym to use their basketball courts. The membership cost is $135. Member
    12·1 answer
  • How much water should we add to 20 kg of seawater to change its concentration from 3% to 2%?
    12·1 answer
  • What is 3/5×6 please answer quickly
    8·2 answers
  • 19 = 4x + 3 *<br> Plz, help me with this!
    5·2 answers
  • Frank made $80 for 5 hours of work,
    12·2 answers
  • (8.) A group of 40 people are asked whether they
    7·1 answer
  • 15 divided by 3.15 what is the unit rate
    8·1 answer
  • Evaluate the expression for x = 6.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!