1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
diamong [38]
3 years ago
10

A college has a student to teacher ratio of 35 to 2. If there are 170 teachers at the college, how many students attend the coll

ege?
Mathematics
2 answers:
Bogdan [553]3 years ago
7 0

Answer:   2975

Step-by-step explanation:

Given : A college has a student to teacher ratio of 35 to 2.    (1)

Let x be the number of students attend the college.

Then, the ratio of x students to 170 teachers will be \dfrac{x}{170}     (2)

From (1) and (2), we have

\dfrac{x}{170}=\dfrac{35}{2}

Multiply 170 on both sides , we get

x=\dfrac{35\times170}{2}=2975

Therefore, the number of students attend the college = 2975

AfilCa [17]3 years ago
4 0
2,975 students attend the college hope that helps
You might be interested in
Help is very much appreciated.
Alecsey [184]

Answer:

5 + 5 =10

Step-by-step explanation:

it should have been 4 +6 = 10

3 0
2 years ago
Ahmose drank 35% of a 400mL container of orange juice. Tutankhamun drank 45% of a 350mL container of orange juice. Who drank mor
OlgaM077 [116]

Answer:

Tutankhamun

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
53.01 as a mixed number
elixir [45]
53 1/10 is the mixed number
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Assign two variables for each problem, and write the equations. Do not solve.
NemiM [27]
Price of boots is represented as x, price of tennis shoes is represented as y. x-y=44.38 x+y=196.12 Isolate x. (Or y, if you wanted to) x=y+44.38 x=196.12-y Set them equal to each other. y+44.38=196.12-y Solve for y. Then plug it in to either of the two original equations to find x. x=120.24 y=75.86 Note: This is assuming that the boots are more expensive than the tennis shoes. If the tennis shoes are more expensive than the boots, then the prices would be switched. I didn't find this clear in your question.
6 0
3 years ago
10
shusha [124]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A circular tablecloth is 5 feet in diameter. What is the approximate distance around its border?
    14·2 answers
  • If the standard deviation of a set of data is zero, what can you conclude about the set of values? The sum of the deviations fro
    15·1 answer
  • Solve for (m)<br><br> 12.6+4m=9.6+8m<br><br> m=?
    11·2 answers
  • Find the unit price.<br> ​$3.06 for 17 bananas
    6·1 answer
  • 8x + 4 = 6x + 6<br> Help Help Help Help Help
    12·2 answers
  • Joanna has a total of 7 rolls of coins worth $23. She has rolls of dimes worth $5 each, and
    12·1 answer
  • Which number is equivalent to <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3%5E4%7D%7B3%5E2%7D" id="TexFormula1" title="\frac{3^4
    5·2 answers
  • Subtract and simplify​
    12·2 answers
  • The area in square feet, inside a rectangle is given by the expression 1600 x? What is the value
    10·2 answers
  • Solve pls brainliest
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!