1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slega [8]
3 years ago
14

Find the volume of the rectangular prism.

Mathematics
2 answers:
madreJ [45]3 years ago
7 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Volume = length × width × height

= 7 × 4 × 3

= 84 m²

sasho [114]3 years ago
6 0

Answer:

84m³ (A) should be correct

You might be interested in
Do the opposite quantities combine to make 0? Mark Yes or No for each.
amid [387]
1. yes
2. no
3. no
4. yes
4 0
2 years ago
450 is 75 percent of what number
hodyreva [135]
1.75/100X= 450 2. 450/.75 = X 3. X= 600
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Viết tập hợp dưới dạng liệt kê <br> A = { x € Z : (x^2 + 5x - 6)(2x-1)=0}
love history [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

A={1;-6;1/2}

6 0
3 years ago
Help pls i need this done right now
mihalych1998 [28]

Answer:

The y-intercept is 2.

Step-by-step explanation:

Assuming that the graph is labelled in increments of 1, the line is crossing the y-axis at 2. That means it's the y-intercept.

I hope this makes sense! ☺

6 0
3 years ago
A triangle has side lengths 87cm 21cm and 93cm is the triangle acute obtuse or right
Lana71 [14]
The triangle is obtuse.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the greatest rational number r such that the ratios 8/15 ÷r and 18/35 ÷r are whole numbers.
    15·1 answer
  • Libby reads 32 pages in 16 minutes. How many pages can Libby read in an hour?
    5·1 answer
  • Which of the following factors are considered when calculating GDP?
    14·2 answers
  • Rihanna thinks that if a=b and c=d, then a+c=b+d. Is she correct
    11·2 answers
  • What is the answer for this question?
    11·1 answer
  • If 3 sodas cost $6. What is the cost cans of corn cost $16. What is the cost per can? per soda? If 8 tacos cost $12. What is the
    15·1 answer
  • Can any of you guys help my cousin with her homework its very confusing to me I'm not very good at math so please help her she g
    14·1 answer
  • Solve the quadratic equations below.<br> 3x2 + 22x + 35 = 0
    15·1 answer
  • Pls help me help my little cuz to understand pls BONUS POINTS!
    8·2 answers
  • 8b + 5 + 4 = -23 <br> Need ASAP
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!