1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nataly862011 [7]
3 years ago
12

How many liters of a 40% sugar solution must be mixed with 30 liters of a 60% sugar solution to make a 56 % sugar solution?

Mathematics
2 answers:
julia-pushkina [17]3 years ago
6 0

Answer

7.5 liters

Step-by-step explanation:

We need to make an equation.

40%, x liters

60%, 30 liters

=56%

0.40(x) + 0.60 (30) = 0.56 (x + 30)

0.40x + 18 = 0.56x + 16.8

18 - 16.8 = 0.56x - 0.40x

1.2 = 0.16x

7.5 = x

If this is correct, listen and stan BLACKPINK and BTS!!

konstantin123 [22]3 years ago
5 0

Answer:

7.5 liters of a 40% sugar solution

Step-by-step explanation:

Let

x ----> liters of a 40% sugar solution

Remember that

40\%=40/100=0.40\\60\%=60/100=0.60\\56\%=56/100=0.56

we know that

The amount of liters of a 40% sugar solution (x) multiplied by 0.40 plus the amount of liters of a 60% sugar solution (30 L) multiplied by 0.60 must be equal to the total amount of liters mixed (x+30) multiplied by 0.56

0.40x+0.60(30)=0.56(x+30)

solve for x

0.40x+18=0.56x+16.8\\0.56x-0.40x=18-16.8\\0.16x=1.2\\x=7.5\ L

You might be interested in
HELP PLEASE ASAP PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE ASAP PLEASE PLEASE ASAP ASAP PLEASE PLEASE HELP
natita [175]

Answer:

plot the points on the graph

Step-by-step explanation:

the x is the left and right and the g(x) is the amount you go up or down

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
To anybody who is really good at math can you click on the image and answer the 4 questions please and thanks!
kaheart [24]

Answer:

1) Wallmart

2)16 Oz

3)You woluld save 7 cent per pound by choosing the 11 lbs turkey.

4)You would save $2.00 per notebook. You would save $10.00 buy buying 5.

Step-by-step explanation:

You divide the price by size.

Exaple:

3.99/12

3 0
3 years ago
Help me please!!!!!!
NARA [144]
Its D. you can eliminate others.
4 0
3 years ago
The measure of one interior angle is 180 degrees find the number of sides​
Masteriza [31]
If it has 3-2 sides it is Regular
If it has 4-2 sides it is a 4 sided polygon or a (quadrilateral)
Lastly 6-2 is a 6 sided polygon or a (hexagon)
5 0
3 years ago
Solve the system of equation -5y + 4x=49 7y + 2x = -23
mina [271]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Hunter and Logan built small sand towers on the beach. Hunter built 20 towers, and Logan built 9 towers. Then, the ocean water c
    10·1 answer
  • Bonus Point: Find the area of the irregular figure below. Leave your answer in simplest radical form.
    10·1 answer
  • Simplify.<br><br> 6 · 3p<br><br> 18p<br> 18 + p<br> 9p<br> 63p
    14·1 answer
  • (−2.9)⋅(−2.9)^7 solve and will get 20 pts
    15·2 answers
  • If a man is jogging in the mountains at an incline of 3.2342 per foot how long will it take him to get to the top if hes wearing
    12·1 answer
  • Help I really don’t get this I need help
    6·2 answers
  • 6+t=1 pls help.............
    9·2 answers
  • Pleaseee help me I’ll give brainliest find the sum of 4x^2-7 and 6x^2-5
    12·2 answers
  • PLEASE HELP ME IM DESPERATE!
    5·1 answer
  • PLEASE HELP NOW IM IN A TEST CURRENTLY 14 POINTS
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!