1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
3 years ago
7

Caleb earns points on his credit card that he can use towards future purchases. He earns four points per dollar spent on flights

, two points per dollar spent at hotels, and one point per dollar spent on all other purchases. Last year, he charged a total of $9,480 and earned 14,660 points. The amount of money spent on flights was $140 more than twice the amount of money spent on hotels. Find the amount of money spent on each type of purchase.
Mathematics
1 answer:
lilavasa [31]3 years ago
6 0

Points are earned as:

  • 4 points per $ spent on flights
  • 2 points per $ spent at hotels
  • 1 point per $ spent on all other purchases

Total money spent on credit card last year = $9,480

Total points earned through credit card last year = 14,660 points

Money spent on flight = 140 + 2 × Money spent on hotels

Let money spent on flights be 'a', money spent on hotels be 'b' and money spent on other things be 'c'

⇒ Total money spent on credit card last year = a + b + c = 9,480 ........ (i)

And, Total points earned through credit card last year = 4×a + 2×b + c = 14,660 ........... (ii)

Also, a = 140 + 2×b ............. (iii)

Substitute (iii) in (i) and (ii)

(i): 140 + 2b + b + c = 9,480

⇒ 140 + 3b + c = 9,480

⇒ 3b + c = 9,340 .......... (iv)

(ii): 4×(140 + 2b) + 2b + c = 14,660

⇒ 560 + 8b + 2b + c = 14,660

⇒ 10b + c = 14,100 ....... (v)

Subtracting (iv) from (v)

7b = 4,760

⇒ b = 680

Substituting value of b in (iii)

a = 140 + 2×680

⇒ a = 1,500

Substituting value of 'a' and 'b' in (i)

1,500 + 680 + c = 9,480

⇒ c = 7,300

Hence, Caleb spent $680 on flights, $1,500 on hotels and $7,300 on other purchases

You might be interested in
benny had 266 dollars to spend on 9 books. After buying them he had 14 dollars. How much did each book cost?
Anastaziya [24]

Answer:

The books cost $28 dollars each.

Step-by-step explanation:

$266 - $14 = $252

then take $252 divided by 9 = $ 28

7 0
3 years ago
Find the vertices of the hyperbola. Enter the smallest coordinate first.
melisa1 [442]

Answer:

([-3], [0]), ([3], [0])

Step-by-step explanation:

The given equation of the hyperbola is presented as follows;

\dfrac{x^2}{9} - \dfrac{y^2}{49} = 1

The vertices of an hyperbola (of the form)  \dfrac{x^2}{a^2} - \dfrac{y^2}{b^2} = 1 are (± a, 0)

The given hyperbola can we presented in a similar form as follows;

\dfrac{x^2}{9} - \dfrac{y^2}{49} = \dfrac{x^2}{3^2} - \dfrac{y^2}{7^2} = 1

Therefore, by comparison, the vertices of the parabola are (± 3, 0), which gives;

The vertices of the parabola are ([-3], [0]), ([3], [0]).

4 0
3 years ago
A tank contains 300 liters of fluid in which 40 grams of salt is dissolved. Brine containing 1 gram of salt per liter is then pu
bonufazy [111]

Answer:

A(t) = 300 -260e^(-t/50)

Step-by-step explanation:

The rate of change of A(t) is ...

A'(t) = 6 -6/300·A(t)

Rewriting, we have ...

A'(t) +(1/50)A(t) = 6

This has solution ...

A(t) = p + qe^-(t/50)

We need to find the values of p and q. Using the differential equation, we ahve ...

A'(t) = -q/50e^-(t/50) = 6 - (p +qe^-(t/50))/50

0 = 6 -p/50

p = 300

From the initial condition, ...

A(0) = 300 +q = 40

q = -260

So, the complete solution is ...

A(t) = 300 -260e^(-t/50)

___

The salt in the tank increases in exponentially decaying fashion from 40 grams to 300 grams with a time constant of 50 minutes.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brooke and Kaden each sold 15 boxes of cookies for $2.25 per box. How much
Sphinxa [80]

Answer:

They sold 67.50 in total

Step-by-step explanation:

If each of them sold 15 boxes for 2.25 then both of them got 33.75 each then you add it and that gives you 67.50

8 0
3 years ago
Urgent!!!! not worried about a but i need b and #4
Oksi-84 [34.3K]

b) The surface area is 564.5. Picture below.

4. Three possibilities.

Formula for volume of a cylinder: πr^2h

Formula for volume of sphere: 4/3πr^3

If the radius of the sphere is 1 inch than the volume is: 4.18879 or 4.19 rounded.

I used substitution on this website https://www.omnicalculator.com/math/volume

Just plug in the 4.18879 at the cylinder volume and put in a random number in the radius or height whichever you want then it'll give you the one you left blank. You'll find three possibilities for the radius and height of 4.18879 volume.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Fifteen is greater than 3
    7·2 answers
  • Dividing fractions 1/8 / 1/3
    5·2 answers
  • What number must you add to complete the square? x^2 +4 =23<br>A. 4<br>B. 8<br>C. 16<br>D. 2
    6·1 answer
  • Can someone help me with this?
    13·1 answer
  • In a spreadsheet, you can use the function NORM.DIST(upper bound, μ, σ, TRUE) to find the area under a normal curve for values o
    14·1 answer
  • Estimate, and then find the quotient. Use your estimate to check for reasonableness. 9,157÷32
    12·1 answer
  • What's the volume of the prism ​
    6·2 answers
  • . Evaluate the algebraic expression: a + b + c when a = 2, b = 1, and c = -1
    13·2 answers
  • Jackie has one sister. Jackie's sister is 4 years older than her. The girls' ages add up to 28. Write an equation to solve for J
    6·1 answer
  • The expansion of (1 + px +qx2)8 is 1 + 8x + 52x² + kx³+... . Calculate the values of p, q and k.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!