1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
4 years ago
15

The USDA reported that in 1990 each person in the United States consumed an average of 133 pounds of natural sweeteners. They al

so claim this amount has decreased by about 0.6 pounds each year. a. If 1990 could be considered year zero, which of the above numbers represents the slope and which represents the y intercept? b. What is the equation of the line of best fit using the slope and y-intercept above? c. Predict the average consumption of sweeteners per person for the year 2005.
Mathematics
2 answers:
blsea [12.9K]4 years ago
6 0

Answer:

The problem implies that we want to write the (average) amount of natural sweeteners consumed per person as a function of time. Let y represent the (average) amount of natural sweeteners consumed per person (in pounds), and let x represent the time measured in years since 1990. That is, x = 0 represents 1990. If y is a linear function of x, then we can use the slope-intercept form y = mx + b (where m is the slope and b is the y-intercept) to write the function.

 The slope can be interpreted as the rate of change of y with respect to x, which in this case means the change in consumption of natural sweeteners per year. The statement that consumption has decreased by 0.6 pounds per year tells us that the slope is m = -0.6  Also, the y-intercept is the same as the y-value of the function when x = 0. (In our case, that means time 0, that is, 1990.) Therefore the y-intercept is b = 133. Hope that helps! Let me know if you have any further questions.

Step-by-step explanation:

Pachacha [2.7K]4 years ago
5 0

Answer:

Y=133+.6x

Step-by-step explanation:

Just did this

You might be interested in
Graph -3 and one 3/2 and -0. Five and three on a number line
mina [271]

Answer:

if u want me to be honest i have no clue

7 0
3 years ago
The cube less the square of a number is twice the number. If x is a positive integer, what is its value
olga55 [171]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

let 'x' = number

x³ - x² = 2x

x³- x² - 2x = 0

x(x² - x - 2) = 0

x(x - 2)(x + 1) = 0

x = -1, 0, 2

the only positive solution is the number 2

3 0
3 years ago
Calculate, to the nearest cent, the future value FV of an investment of $10,000 at the stated interest rate after the stated amo
Fynjy0 [20]

Answer: 1,000

First, you have to find how much 7.5% is coming out of 10,000. So in this case it's 750. Multiply 750 by 12 years. Thats 9000, you then subtract 9000 and 10,000 to get 1,000.

4 0
3 years ago
5. Which of the following shows the equation after the variables have been collected on the left
Anestetic [448]
The answer is B 5x=15
3 0
3 years ago
Examine the table of equivalent ratios and complete this statement. For 5 servings, the ratio of cups of water to cups of juice
shepuryov [24]

Answer:

Step-by-step explanation:     This is five-fold proportion

The first ratio gives solution namely

We will write general proportion  

a:b= c:d= e:f = g:h= i:j = k

According to this the first ratio gives coefficient k

When we divide 24/2 =12 our coefficient k=12

In the second ratio we will multiply 3 with 12 and get 36.

In the third ratio we will multiplu 5.5 with 12 and get 66.

In the fourth we will divide 108 with 12 and get 9.

In the fifth we will multiply 15 with 12 and get 180.

Finally the ratio is 24:2=36:3=66:5.5=108:9=180:15

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The angle measures 22°, 62°, 118°, and 158° are written on slips of paper. You choose two slips of paper at random.
    6·1 answer
  • If s(f) = x-7 and t(x) = 4x^2-x+3, which expression is equivalent to (t•s)(x)
    15·1 answer
  • $907,701,000,000 in scientific notation?<br><br><br> Please explain your answer! :)
    7·1 answer
  • I need help :( please
    13·2 answers
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • 8 gray buttons out of 20 buttons
    9·1 answer
  • The table below shows the amount of money needed to buy certain amounts of fabric. Fabric Cost Yards of Fabric Total Cost 3 $5.2
    13·2 answers
  • Name the quadrant in which tanθ and secθ are positive.
    7·1 answer
  • How would you get -21 as an answer for 15 x -10 x 4
    6·1 answer
  • A 15-m2 wooded area has the following: 30 ferns, 150 grass plants, and 6 oak trees. What is the population density per m2 of eac
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!