1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya [120]
2 years ago
6

A 2-yard piece of ribbon costs $37.20. What is the price per foot?​

Mathematics
2 answers:
ololo11 [35]2 years ago
4 0

Answer:

$6.2 per foot

Step-by-step explanation:

3 feet in one yard so 2*3= 6ft

37.20/6=6.2

HACTEHA [7]2 years ago
3 0

Answer:$6.20

Step-by-step explanation:

Divide 37.29 by 2

Then you find out how many feet is in a yard which is three so then divide again by 3...I misread

You might be interested in
a walking path across a park is represented by the equation y=-2x-7. A new path will be built perpendicular to this path.The pat
jonny [76]

Answer:

The equation that represents the new path is y=(1/2)x-2

Step-by-step explanation:

step 1

Find the slope of the give line

we have

y=-2x-7

so

the slope m is equal to

m=-2

step 2

Find the slope of the perpendicular line to the given line

Remember that

If two lines are perpendicular, then their slopes are opposite reciprocal of each other

so

we have

m=-2 -----> slope of the given line

therefore

The slope of the perpendicular line is equal to

m=1/2

step 3

With m=1/2 and the point (-2,-3) find the equation of the line

y-y1=m(x-x1)

substitute

y+3=(1/2)(x+2)

y=(1/2)x+1-3

y=(1/2)x-2 -----> equation that represent the new path

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer.
Molodets [167]

Answer:

A.

to discuss Shays's Rebellion in Massachusetts

3 0
2 years ago
Sarah makes cookies with 2 cups of white flour, 0.5 cups of azimuth flour, and 1.75 cups of whole wheat flour. how much total fl
statuscvo [17]
Total flour used = Sum of all the cups

Total = 2 cups + 0.5 cups + 1.75 cups

         = 4.25 cups of flour

4.25 cups of flour was used.

Hope this explains it.
7 0
3 years ago
the length of a rectangle is six inches more than width, if the preimeter of the rectangle is 24 inches find the length
Nostrana [21]

Answer:

Length = 9 inches

Step-by-step explanation:

The perimeter of a rectangle is:

perimeter = 2(length + width)

24 = 2(a+b)

a = b + 6

a = length

b = width

then:

24 = 2((b+6)+b)

24/2 = b+6+b

12 = 2b + 6

12-6 = 2b

6 = 2b

b = 6/2

b = 3 inches

a = b+6

a = 3+6

a = 9 inches

Check:

24 = 2(9+3)

24 = 2*12

3 0
3 years ago
Find the y intercept of the line y+2x-1=0
Anni [7]

Answer:

Y intercept= 1

Step-by-step explanation:

First you need to put this in slope intercept form (y=mx+b) so heres the steps:

y+2x-1=0 (given)

y-1=-2x (subtract 2x from both sides)

y=-2x+1 (add 1 to both sides)

y=-2x+1 is the y=mx+b form

The y intercept is b so your answer is 1

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If an object is shot with an initial velocity of 160 ft/sec, what is the smallest initial angle will you need to obtain a horizo
    5·1 answer
  • How much will two points cost on a $175,000 mortgage?
    10·1 answer
  • How to find the gradient of line segment joining each pair of points?
    5·1 answer
  • Which function matches the<br> graph?
    7·1 answer
  • PLeassssse HELPPPP!!!
    15·1 answer
  • Bored? Get your brain exercised with a TRICKY MATH question!
    14·1 answer
  • 42-3y ≥ 7<br><br> o y ≤ - 35/3<br> o y ≥ - 35/3<br> o y ≤ 35/3<br> o y ≥ 35/3<br><br> Please help!
    7·2 answers
  • Answer fast please and thank you
    12·1 answer
  • I need the answer to this picture below
    5·1 answer
  • I'll give brainliest
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!