1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MissTica
3 years ago
8

What fractional part of a day do you spend sleeping if you sleep 8 hours per day?

Mathematics
2 answers:
hram777 [196]3 years ago
7 0
In a day, there are 24 hours. The fractional part of a day you spend sleeping is the ratio of the number of hours you sleep to the total number of hours in a day. This is shown below,
                                        r = 8 hours / 24 hours = 1/3
Thus, you sleep for 1/3 of your day. 
Alona [7]3 years ago
4 0
About 24 hours per 1 day
8/24=1/3
You might be interested in
A theory predicts that the mean age of stars within a particular type of star cluster is 3.3 billion years, with a standard devi
Luden [163]

Answer:

Null hypothesis:\mu \leq 3.3  

Alternative hypothesis:\mu > 3.3  

z=\frac{3.4-3.3}{\frac{0.4}{\sqrt{50}}}=1.768  

Since is a one right tailed test the p value would be:  

p_v =P(z>1.768)=0.039  

Step-by-step explanation:

Data given and notation

\bar X=3.4 represent the sample mean  

\sigma=0.4 represent the population deviation for the sample

n=50 sample size  

\mu_o =3.3 represent the value that we want to test  

\alpha represent the significance level for the hypothesis test.  

t would represent the statistic (variable of interest)  

p_v represent the p value for the test (variable of interest)  

State the null and alternative hypotheses to be tested  

We need to conduct a hypothesis in order to determine if the mean is higher than 3.3, the system of hypothesis would be:  

Null hypothesis:\mu \leq 3.3  

Alternative hypothesis:\mu > 3.3  

Compute the test statistic  

We know the population deviation, so for this case is better apply a z test to compare the actual mean to the reference value, and the statistic is given by:  

z=\frac{\bar X-\mu_o}{\frac{\sigma}{\sqrt{n}}} (1)  

z-test: "Is used to compare group means. Is one of the most common tests and is used to determine if the mean is (higher, less or not equal) to an specified value".  

We can replace in formula (1) the info given like this:  

z=\frac{3.4-3.3}{\frac{0.4}{\sqrt{50}}}=1.768  

P value

Since is a one right tailed test the p value would be:  

p_v =P(z>1.768)=0.039  

6 0
3 years ago
What is 18/90 is simplest form
Tomtit [17]
18/90 in simplest form is 1/5


18 and 90 are both divisible by 9 


18 = 2 

90 = 10 



2 and 10 are divisible by 2 


2 = 1


10 = 5


18/90 = 1/5
5 0
3 years ago
Use money to explain 0.6 and 0.06
ziro4ka [17]
0.6 would be the same as $0.60 AKA 60 cents and 0.06 would be the same as 6 cents
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A picture has the ratio of 2/3 inch per 1/2 cm. What is the unit rate inches per centimeter?
Readme [11.4K]

Answer:

4/6

Step-by-step explanation:

x2

hope it helps

4 0
2 years ago
Solve and reduce to lowest terms:<br> 6 / 11 x 1 / 3
zysi [14]

Answer:

2/11

Step-by-step explanation:

6/11 x 1/3 =

6/33 =

2/11

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Carlos has 38 apples. he puts 8 apples into each bag. if he fills as many bags as possible. how many apples are left?
    13·2 answers
  • A pound of chocolate cost $6. Nicole buys p pounds. Write an equation to represent the total cost of c that Nicole pays.?
    7·2 answers
  • If one postage stamp costs $0.85, how<br> much does a book of 25 stamps cost?
    5·2 answers
  • If x=3+root8 and y =3- root 8 find 1/x^2+1/y^2
    9·1 answer
  • Three-fourths of a number is greater than or equal to nine less than a number.
    6·1 answer
  • Simplify the expression.<br> (42 − 2)2
    13·2 answers
  • Help help HELP ASAP.<br>1 a negative<br>2 a positive​
    7·2 answers
  • A car travels 200 miles using 8 gallons of gasoline. What’s the unit rate in miles per gallon? Please write your work and don’t
    10·2 answers
  • 13.At the Finch School bake sale, donuts sell
    9·1 answer
  • Simplify fully<br> x²+5x<br> x2 + 7 x + 10
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!