1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kiruha [24]
3 years ago
6

Find the measurement of the segment. QT = 28.5 in., QV = 64.7 in.

Mathematics
1 answer:
statuscvo [17]3 years ago
7 0
The question requires getting the length of TV

<u><em>Answer:</em></u>
TV = 36.2 in

<u><em>Explanation:</em></u>
We are given that point T lies on line QV. The scenario is shown in the attached image.
<u>This means that:</u>
QV = QT + TV

<u>We have:</u>
QT = 28.5 in
QV = 64.7 in

<u>Substitute with the values to get the length of TV as follows:</u>
QV = QT + TV
64.7 = 28.5 + TV
TV = 64.7 - 28.5
TV = 36.2 in

Hope this helps :)

You might be interested in
Who can help to develop and solve an algebraic equation for this question? ​
mixer [17]

Answer:

25 mins

Step-by-step explanation:

Harpeet worked -- x mins

Aiysha worked -- 2x mins

If Aiysha worked 50 mins, Harpeet worked:

2x = 50

x = 25 mins

Thenks and mark me brainliest :))

3 0
3 years ago
Match the vocabulary to the part of expression below
Fantom [35]

Answer:

Gas up in my room I don’t know how much you have to do that yet but

Step-by-step explanation:

Abc news I didn’t see you yesterday I didn’t answer you I didn’t answer your phone I didn’t answer your question I don’t understand why

5 0
2 years ago
WILL GIVE BRAINIEST what is the sum of the interior angles of the polygon shown below.
jolli1 [7]

Answer:

900

Step-by-step explanation:

(n-2)*180

5*180=900

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you round 25.691 to the greatest place explain
spayn [35]

In order to round 25.691 to the greatest place or the nearest whole number, first start at the last digit behind the decimal, in the case, being the 1. When it comes to things like this, if the digit is 4&under meaning its the number 4,3,2,1 or 0. If it is 5&up, that means it could be 5-9, making the digit go up (but if its 2, then the digit just goes away, you wont have to worry about that one specific number).

Next step is to round the 9 which makes the 6 go up one digit (meaning it turns into a 7). Now, when you round the seven, it will make the whole number go up one digit, but if you want to round that as well, to start, it's first rounding equaled up to 26. If you're rounding it to a whole tens number, it would be 30. I hope that this helps you understand this subject or topic much better! :3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
7. A fundraising group charges $0.25 per cookie and has a daily expense of $18. Which of the
marissa [1.9K]

Answer:

Look below

Step-by-step explanation:

To answer the question, you have to find out how much 49 sold cookies amounts to, so multiply 49 by however much it is per cookie.

Then, subtract the daily expense, $18, by the number you got from the total amount earned from the cookies sold, and that number would show the daily profit earned by selling 49 cookies.

Hope this helps :)

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which statement explains why √2 is an irrational number?
    11·2 answers
  • Which is the better deal? Question 2 options: 1 lb of apples for $2.50 3 lbs of apples for $4.25 5 lbs of apples for $7.20 10 lb
    10·1 answer
  • 815 gal/h ~ Qt/sec <br><br> Convert this unit rate
    5·1 answer
  • Suppose that demand in period 1 was 7 units and the demand in period 2 was 9 units. Assume that the forecast for period 1 was fo
    11·1 answer
  • The length of a rectangle is 4 units less than twice the width. What is the length if the area of the rectangle is 160 square un
    7·1 answer
  • A population of flies, P, over a given amount of time, x, is modeled by the expression
    9·1 answer
  • Sofia vai colar um pedaço de barbante no contorno de uma moldura quadrada de lado 20 cm. Qual deverá ser o comprimento desse bar
    13·1 answer
  • If the price of 23 toys is Rs. 276, then what will the price (Rs.) of 12 toys?
    8·1 answer
  • 7 7/10 + 6 2/3 help please
    13·1 answer
  • Simplify.<br> 1/2(4x-10)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!