1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetlanka [38]
2 years ago
6

HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS CORRECTLY

Mathematics
1 answer:
True [87]2 years ago
6 0

2. You simplified parenthesis on both sides

3. Subtracted 14 from -25 on right side

6. Divided each side by 9

You might be interested in
I need help and fast
suter [353]
Why are you taking a map test in january
4 0
2 years ago
making 22 3/4 cups of chowder each cup of chowder holds 7/8 of a cup , the restaurant charges $2.95 per bowl. how much money wil
stiks02 [169]
<span><span>1.       </span>The restaurant is making 22 ¾ cups of chowder. Each cup of chowder holds 7/8 of a cup.
Then the restaurant charges 2.95 dollars per bowl. Let’s find out how much money will the restaurant earned.
Solutions:
=> 22 ¾ = 22.75 cups of chowder
=> 7/8 = 0.88 cup of chowder it can holds.
Let’s solve to get the correct answer:
=> 22.75 / .88 = 25.85 cups in all.
Then, let’s multiply this with the amount
=> 25.85 * 2.95 = 76.26 dollars.
SO the restaurant earned 76.26 dollars for the chowder.</span>



3 0
3 years ago
2 and 1/4 cups equals how many pints? WILL MARK BRAINILEST!!! IF CORRECT
Mumz [18]
The answer is 1.125 liquid pints
7 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP THIS IS ALMOST DUEE!!!!!
Pepsi [2]

Answer:

he eats 8 carrots in one day??

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
25 POINTS!!!!
Mandarinka [93]

1 is D

2 is C

3 is B

4 is C

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Massimo has $90 on his bus pass every time he writes the bus he spends $2.50 write and solve an equation that Massimo can use to
    11·2 answers
  •  first correct answer will be marked as branders please help fast
    8·2 answers
  • Use the law of sines to find the value of w.
    9·2 answers
  • Four markers cost $7.04
    10·2 answers
  • Jane had 275 stickers, which she gave to her friends. Each friend got five more stickers than the friend before. If the first fr
    11·1 answer
  • What is the x-axis and the y-axis of -2x+2=-4​
    10·1 answer
  • Somebody please help and explain it.
    7·1 answer
  • hillary is cycling across montana taking a 845 mile course . the first week she covered.320 miles. the second week she traveled
    5·1 answer
  • STRUCTURE Find the slope of the line that passes through the pair of points.<br> (0,1)<br> (1,-2)
    9·2 answers
  • I need help with this please
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!