1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlexFokin [52]
3 years ago
11

Angela has half of her birthday cake left over from her party. She wants to share the leftover cake equally between her and her

three friends. How much cake will each person get?
Mathematics
1 answer:
hjlf3 years ago
7 0
25% each or .25 her plus three friends =4 /4 =1 /
You might be interested in
What is the value of y if 13/9 = y/18
Maslowich

Answer:

y=26

Step-by-step explanation:

1. Swap sides

\frac{13}{9}=\frac{y}{18}

Swap sides:

\frac{y}{18}=\frac{13}{9}

2. Isolate the y

\frac{y}{18}=\frac{13}{9}

Multiply to both sides by 18:

\frac{y}{18}\cdot 18=\frac{13}{9}\cdot 18

Group like terms:

\frac{1}{18}\cdot 18y=\frac{13}{9}\cdot 18

Simplify the fraction:

y=\frac{13}{9}\cdot 18

Multiply the fractions:

y=\frac{13\cdot 18}{9}

Simplify the arithmetic:

y=26

---------------------------

Why learn this:

  • Linear equations cannot tell you the future, but they can give you a good idea of what to expect so you can plan ahead. How long will it take you to fill your swimming pool? How much money will you earn during summer break? What are the quantities you need for your favorite recipe to make enough for all your friends?
  • Linear equations explain some of the relationships between what we know and what we want to know and can help us solve a wide range of problems we might encounter in our everyday lives.

---------------------

Terms and topics

  • Linear equations with one unknown

The main application of linear equations is solving problems in which an unknown variable, usually (but not always) x, is dependent on a known constant.

We solve linear equations by isolating the unknown variable on one side of the equation and simplifying the rest of the equation. When simplifying, anything that is done to one side of the equation must also be done to the other.

An equation of:

ax+b=0

in which a and b are the constants and  x is the unknown variable, is a typical linear equation with one unknown. To solve for x in this example, we would first isolate it by subtracting b from both sides of the equation. We would then divide both sides of the equation by a resulting in an answer of:

x = -b/a

8 0
2 years ago
How many more students went to summer camp than traveled abroad?
lana66690 [7]

Answer:

63

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please help I will mark brainliest!!!!!!
balu736 [363]
Fifucfucufcifcir ruvif if rictvifcfict
7 0
4 years ago
Marina is solving the equation below by using the multiplicative inverse, or the reciprocal. One-fifth (x minus 2) = 20 By which
miskamm [114]

Answer:

Step-by-step explanation:

Given the equation:

1/5 × (x - 2) = 20

First step to solving the equation is

By multiplying both sides by the value of 5.

That will give,

x - 2 = 100

x = 100 + 2

= 102

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the reciprocal of 13/14
Vesna [10]

Answer:

14/13

Step-by-step explanation:

the reciprocal is the fraction upside down.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Prove or disprove (from i=0 to n) sum([2i]^4) <= (4n)^4. If true use induction, else give the smallest value of n that it doe
    7·1 answer
  • I don’t understand this question what so ever
    15·1 answer
  • Just 6-8 pls n thx.......
    5·1 answer
  • Would be highly appreciated if u can show work that would be great :)
    12·1 answer
  • Evaluate (8 + t)°- 6 whent=2.<br> 0) The value of the expression is<br><br> Hellppp plzzz
    15·2 answers
  • Whats half of 30 i need a answer
    14·2 answers
  • Atlanta and Los Angeles have two of the top ten busiest airports in the world. In 2011, Atlanta had approximately 92.365 million
    6·1 answer
  • Solve and get brainliest!!<br>please be sure of your answer!!!!​
    11·2 answers
  • I need help! ASAP<br><br> ( 6th grade tape charts! )
    5·2 answers
  • $12.00 for 48 cans Find the unit rate.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!