1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
3 years ago
9

A 3-gallon bottle of bleach costs $14.88. What is the price per quart?

Mathematics
2 answers:
uranmaximum [27]3 years ago
4 0
The answer is 1.24! Hope this helps
Vikki [24]3 years ago
3 0

Answer:

1.24

Step-by-step explanation:

there are 4 quarts to a gallon. you have 3 gallons. so you have 12 quarts. 14.88 divided by 12 is 1.24! hope this helps! :)

You might be interested in
A certain animal shelter has 28 cats and 46 dogs. how many dogs must be adopted and taken away from the animal shelter so that 7
postnew [5]
Make a box putt the 70% at the top on the ouside then sub 100%-70% the box should have 4 squares so then on the bottom of the box on the outside. it should be 30% then in the top left corner put 28 and under it 46 then do
46/28 × 70% over 1 see if that helps
3 0
3 years ago
Solve using the histograms. How many watermelons weigh more than any of the cantaloupes? A. 10 B. 14 C. 17 D. 21
AleksAgata [21]
The answer is B. 14.
6 0
3 years ago
I need help finding the circumference of this circle ​
Alla [95]
Radius times 2 = diameter which would be 10 times 3.14 is 31.4 so it’s 31.4
6 0
2 years ago
Below are the data collected from to random samples of 100 members of a large travel club regarding the type of vacation they pr
deff fn [24]
More members prefer a beach vacation and a ski vacation than a cruise vacation



6 0
2 years ago
Find the product of 2 1/4 × 3/5 ​
exis [7]
27/20x hope this helped
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an inequality describing the range of possible values of x
    5·1 answer
  • GI bisects DGH so that m DGI is x-3 and mIGH is 2x-13 find the value of x
    9·2 answers
  • RADIANS?.................
    10·1 answer
  • Can someone help me with this??
    14·1 answer
  • Kimberly bought a pair of earrings on sale for 55 cent she paid it using 3 quarters How much change should she get back?
    11·1 answer
  • Solve 3/5x=15 <br> Please
    8·1 answer
  • Helpplsplsplsplsplsplsigiveiraliset
    5·1 answer
  • PLEASE HELP The perimeter of an equilateral triangle is 48 cm . Find the height of the triangle to the nearest whole number plea
    14·1 answer
  • PLEASE HELLP 100 POINTS ARE AVAILABALE
    6·2 answers
  • Richard wants to purchase a Jeep. The purchase price of the Jeep is $ 42 , 000. The dealership will allow him to pay cash or fin
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!