1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler [38]
3 years ago
5

Mark and peter went to an arcade where the machines took tokens. Marilk played 9 games of ping pong and 5 games of pinball, usin

g a total of 29 tokens. At the same time, peter played 3 games of ping pong and 1 game of pinball using up 7 tokens. Write a system of equation to model this situation? How many tokens does each game require?
Mathematics
1 answer:
Readme [11.4K]3 years ago
6 0

Answer:

9x + 5y = 29 ........... (1) and

3x + y = 7 ........... (2)

Each game of ping pong requires 1 number of token and each game of pinball requires 4 number of tokens.

Step-by-step explanation:

Let, each game of ping pong requires x number of tokens and each game of pinball requires y number of tokens.

So, from the given conditions we can write

9x + 5y = 29 ........... (1) and

3x + y = 7 ........... (2)

Now, solving equations (1) and (2) we get,

9x + 5(7 - 3x) = 29

⇒ 35 - 6x = 29

⇒ 6x = 6

⇒ x = 1 token.

Now, putting x = 1 in equation (2) we get,

3 + y = 7

⇒ y = 4 tokens.

So, each game of ping pong requires 1 number of token and each game of pinball requires 4 number of tokens. (Answer)

You might be interested in
How do you solve literal equations
Mnenie [13.5K]
<span>See examples before for the method to solving literal equations for a given variable: Solve A = bh for b. Since h is multiplied times b, you must divide both sides by h in order to isolate b. Since (c+d) is divided by 2, you must first multiply both sides of the equation by 2. my own words didnt get off google im a teacher</span>
6 0
3 years ago
PLEASE PLEASE HELP IM BEING TIMED The two-way table represents data from a survey asking students whether they plan to attend co
lara31 [8.8K]

Answer: 82%

Step-by-step explanation:

- - - - - - - - college - - not college - - - - total

Travel - - - - 43 - - - - - - - 10 - - - - - - - - 53

Not travel - 24 - - - - - - - 5 - - - - - - - - - 29

Total - - - - 67 - - - - - - - 15 - - - - - - - - - 82

Marginal relative frequency of students who plan to attend college:

(Number of students who plan to attend the college / Total number of the students)

Number of students who plan to attend college = 67

total number of students = 82

Marginal relative frequency = 67/82

= 0.8170731

= (0.8170731) * 100%

= 81.7% = 82%

8 0
2 years ago
Each diagram is made of smaller, identical pieces. Tell how many pieces you would shade to model 25%
eduard

Answer:

12 pieces

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Jesse graph a point to represent the absolute value of a number line. If the original number is less than -10, describe all the
Anuta_ua [19.1K]
░░███████░░░░░░░░░░███▒▒▒▒▒▒▒▒███░░░░░░░ ░░█▒▒▒▒▒▒█░░░░░░░███▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒███░░░░ ░░░█▒▒▒▒▒▒█░░░░██▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒██░░ ░░░░█▒▒▒▒▒█░░░██▒▒▒▒▒██▒▒▒▒▒▒██▒▒▒▒▒███░ ░░░░░█▒▒▒█░░░█▒▒▒▒▒▒████▒▒▒▒████▒▒▒▒▒▒██ ░░░█████████████▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒██ ░░░█▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒█▒▒▒▒▒▒▒▒▒█▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒██ ░██▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒█▒▒▒██▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒██▒▒▒▒██ ██▒▒▒███████████▒▒▒▒▒██▒▒▒▒▒▒▒▒██▒▒▒▒▒██ █▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒█▒▒▒▒▒▒████████▒▒▒▒▒▒▒██ ██▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒█▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒██░ ░█▒▒▒███████████▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒██░░░ ░██▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒████▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒█░░░░░ ░░████████████░░░█████████████████░░░░░░
4 0
3 years ago
CAN SOMEONE HELP PLEASE ASAP!!! ILL MAKE YOU BRAINLIEST
Anastaziya [24]

Answer:

I think the answer is D but I'm not 100 percent sure. I hope this helps

Step-by-step explanation:

I think I took this test before

8 0
2 years ago
Other questions:
  • -5(x + 1) = -3(2x - 2)
    12·2 answers
  • Draw the reflection of the image over the y-axis.
    12·1 answer
  • Number 2
    12·2 answers
  • Question1: A ball is shot from a cannon into the air with an upward velocity of 10 ft/sec. The function h(t) =-2t^2 + 10t + 12=
    11·1 answer
  • Hamlet cut a piece of paper into a rhombus to use as part of a costume. The piece of paper is shown below.*Picture not drawn to
    11·1 answer
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • Pls help I don’t understand this question very well
    7·1 answer
  • HELP
    5·1 answer
  • Question 8 Tasha noticed that bags are not selling quite well. She reduced the original price of $300 by 20%. After, three month
    14·1 answer
  • For which value or values are the expressions 15 k+9 and 3(2k+3)+9k
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!