1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
3 years ago
7

X Maren's kitten weighs 86.23 ounces. Lynn's kitten weighs 67.74 ounces. How much more does Maren's kitten weigh than Lynn's kit

ten? o A. 18.49 ounces O B. 18.59 ounces O C. 19.51 ounces D. 19.59 ounces URGENT PLS HELP​
Mathematics
1 answer:
stepan [7]3 years ago
8 0

Answer:

18.49

Step-by-step explanation:

just subtract 86.23 - 67.74

You might be interested in
Evan has $560 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax.
cestrela7 [59]
The answer is 4 outfits
4 0
2 years ago
Which is equivalent to tan θ?
Aloiza [94]

That which is equivalent to tanθ is A sinθ/cosθ

To answer the question, we need to know what tanθ is

<h3>What is tanθ?</h3>

Tanθ is a trigonometric identity which is the tangent of the angle .

Now, from the unit circle, with radius, r = 1, we have that tanθ = y/x.

Also, the sine of the angle θ is sinθ = x/1 = x

And also, the cosine of the angle θ is cosθ = y/1 = y

Since we have that

  • tanθ = y/x,
  • sinθ = x and
  • cosθ = y

Substituting the values of the variables y and x into tanθ, we have

tanθ = y/x

tanθ = sinθ/cosθ

So, that which is equivalent to tanθ is A sinθ/cosθ

Learn more about tanθ here:

brainly.com/question/26609988

#SPJ1

5 0
2 years ago
You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?
mestny [16]
They each cost 2 dollars

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A dvd that originaly cost 30 dollars is on sale for 10 percent off. find the amount of the discount.
Dennis_Churaev [7]
The discounted price would be $27
8 0
3 years ago
Mr smith 6 hours earned 267. how much did he earn per hour​
Pepsi [2]

Answer: $44.50 per hour

Step-by-step explanation:

so easy

6hrs=$267

divide by 6 on both sides

1hr=$44.50

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Identify the x and y intercepts of the function y=2x+12
    7·1 answer
  • gas sometimes cause more over the summer you saw your parents put 24 gallons of gas in the car for $78.48 what was the cost per
    15·1 answer
  • Each square below represents one whole. What percent is represented by the shaded area? %​
    9·1 answer
  • when solving a multi-step equation,does it matter in which order the operations are performed?explain.
    7·2 answers
  • What is the domain of the function
    13·2 answers
  • forty-six out of the total 310 seniors graduate with honors. What is the ratio of seniors graduating with honors to the total nu
    13·1 answer
  • Share the following total in its given ratio. $18 at ratio 1.2​
    14·1 answer
  • The values of angles, and a
    13·1 answer
  • 1) Complete the statement.
    6·1 answer
  • I WILL MARK AS BRAINLIEST! Solve for X and Y
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!