The answer is d 8x^2 - 10
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
The first one is 1/2
The second one is 1
The third one is 0
Step-by-step explanation:
Answer:
y
=
5
/2
x
−
2
Step-by-step explanation:
The slope-intercept form of a linear equation is: y
=
m
x
+
b Where m is the slope and b is the y-intercept value.
The x in y = mx + b represents the input, C.