1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hjlf
3 years ago
9

What is There are fourteen whole snack bars on a plate. There are five friends.

Mathematics
1 answer:
AleksandrR [38]3 years ago
3 0

Carl is incorrect. Dave ate a higher fraction of snack bars, by 0.2 snack bars.

Carl had .5 left of a snack bar.

Dave had .3 left of a snack bar.

Tony had .5 left of a snack bar.

Gary had .0 left of a snack bar.

Tryone had .7 left of a snack bar.

If we add the above snack bars, there is a total of two remaining snack bars, meaning they only ate 12 of 14 snack bars.

You might be interested in
What is the factores form of (2x^2+11x-40)?
Cerrena [4.2K]

{2x}^{2}  + 11x - 40 \\  = (2x  -  5)(x + 8)

Hope this helps. - M
7 0
3 years ago
What are the first 4 terms of the arithmetic sequence in the graph?
Nat2105 [25]
What are the first 4 terms of the arithmetic sequence in the graph?
They want the y values of each point in order.

-3,1,5,9
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for the final amount you need to pay. Chinese foos $120 for delivery. You want to pay 15% tip. How much money total money
gogolik [260]

Answer:

<em>$150</em>

Step-by-step explanation:

Given

Delivery amount = $120

Percent tip on the delivery amount = 15%

Tip amount = 15% * 120

Tip amount = 0.15 * 120 = $30

Total money paid = Delivery amount + Tip

Total money paid  = $120 + $30

Total money paid = $150

<em>hence the total money you will give the delivery boy is $150</em>

7 0
3 years ago
Can someone help me with 4(4x+5)?
ycow [4]
The answer would be 16x + 20
5 0
3 years ago
A builder could get 6 sheets of sheetrock for $9. If he bought 12 sheets, how much money would he have spent? sheets 6 12 money
melamori03 [73]

Answer:

$18

Step-by-step explanation:

we proceed by first solving for the unit cost of a sheet

then calculate the cost for any number of sheet

We are told that a builder could buy 6 sheets for the cost of $9

this means that one sheet would cost 9/6= $1.5

Now the builder buys 12 sheets

therefore the cost of 12 sheets will be

12*1.5= $18

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 7) In the barn there are 17 animals. Some are cows and some are ducks. There are 54 legs in all. Which system of equations below
    10·1 answer
  • Jessica is filling glasses with water. Each glass holds 3/5 cup of water. She pours 4 1/5 cups of water into the glasses. How ma
    12·2 answers
  • The ratio of girls to boys in the ninth grade is 5:4. if there are 144 boys in the ninth grade, how many girls are there?
    13·2 answers
  • Anybody can help ?? 6-3d=5(2-d)
    8·2 answers
  • How did cos 2x become -cos 2x
    11·1 answer
  • Richard and Gloria ran a 10-kilometer race. Gloria gave Richard a head start by letting him begin 2.2 kilometers in front of the
    14·2 answers
  • If an instrument measures in units of 10, then any value between which two values would be measured as 80?
    9·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points listed in the table?
    13·1 answer
  • A boulder falls off the top of a cliff during a storm. The cliff is 90 feet high.
    10·1 answer
  • # [4-5{1-(4-3+1)}] of 100% equals <br><br> a) 50%<br> b)-1%<br> c)zero<br> d)100%
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!