1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liq [111]
3 years ago
5

HELP!! Please show and justify each step to help me understand!

Mathematics
1 answer:
azamat3 years ago
5 0
The answer might be 18x^2+19x+35
You might be interested in
7(x-2)-3(3+x)&lt;1<br><br> Solve the inequality
Zarrin [17]

7(x - 2) - 3(3 + X) greater than 1

7 X - 14 - 9 - 3 x greater than 1

4 x -23 greater than 1

4 x greater than 1 + 23

x is greater than 6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help. I've been trying to figure this out for an hour and I still don't understand how it's 72. I feel really stupid beca
rosijanka [135]

Answer:

C. 72\pi

Step-by-step explanation:

The radius of the circle is 24 units, then the area of the whole circle is

\pi r^2=\pi \cdot 24^2=576\pi \ un^2.

The shaded circle is limited by 45° angle, so its area is

\dfrac{45}{360}=\dfrac{1}{8}

of the area of the whole circle.

The area of the shaded circle is

\dfrac{1}{8}\cdot 576\pi =72\pi \ un^2.

3 0
4 years ago
PLEASE ANSWER FAST!! FIRST CORRECT ANSWER MARKED BRAINLIST. I NEED TO PASS THIS CLASS
soldier1979 [14.2K]

Answer:

6900%

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Distributive property of 9*45
Mashutka [201]
<span>9*45
= 9(40 + 5)
= 360 + 45
= 405

answer
</span>Distributive property of 9*45 =  9(40 + 5)
8 0
3 years ago
Mai bought some party supplies from an online store. For shipping, the shop charges a flat fee of $7.95 or 6.25% of the total pu
alisha [4.7K]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

if we do 128+7.95 we get 135.95. but when we do 128+8(wich is 6.25% of 128) we get 136. so she will pay 8 dollars in shipping

Hope this helps.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Daria walks 25 mile in 110 hour.
    9·1 answer
  • Write the equation to represent a line that contains the point (-2, 7) and a slope of -3.
    9·2 answers
  • classify the triangle by its angles and its sides. explain how you knew which classifications to use
    8·1 answer
  • If justin has 90 tacos and loses 15 how many does he have
    14·2 answers
  • What is this answer I don't get it guys help me out<br> 5(x+5)=65
    9·2 answers
  • 1) Is 11 an irrational number?<br> yes<br> no<br> Submit<br> Yea
    15·1 answer
  • Sam makes $15 for every lawn that he mows. He
    8·1 answer
  • A 3-gallon bucket of paint costs $103.68. What is the price per cup?
    7·1 answer
  • ZA and B are vertical angles. If m A = (5x + 6) and m B = (6.2 – 25)°, then find the value of x.​
    6·1 answer
  • The causes of land pollutions are​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!