1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NARA [144]
4 years ago
14

susan mountain elevation is 1530 meters. After 4 hours of climbing down to her elvationis 680 meters. What is susans avarge chan

ge in elevation, in meters per hour?
Mathematics
2 answers:
iVinArrow [24]4 years ago
8 0

Answer:

-850 is the answer

Step-by-step explanation:

NemiM [27]4 years ago
7 0

Answer:

-121.5

Step-by-step explanation:

I got this right on iready

You might be interested in
Write10:15 pm in 24 hour time
Stels [109]
Your answer is 22:15
5 0
3 years ago
Find the value of A when pi= 3.142 and r= 5
guapka [62]

Answer:

7.855

Step-by-step explanation:

A=pi*r^2=3.142*5^2=3.142*25=7.855

7 0
3 years ago
Is 2 yards greater less than equivalent to 5 ft
Setler79 [48]
Hi there.

3 feet = 1 yard;
2 yards = 6 ft; therefore, 2 yards is greater than 5 ft.

I hope this helps!
3 0
3 years ago
Jase wrote the prime factorization of 99. Which expressions could he have written?
Inessa05 [86]

Answer:

A and d is the correct answer

Step-by-step explanation:

A and d is matter fact correct answer

4 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 3^4x3^-9<br><br>​
WARRIOR [948]

i really hope this helps

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which ordered pair is a solution of the equation y=5x
    10·2 answers
  • You have a coupon for a local craft store that is for 40% off one item. You would like to purchase a glue gun for $8.99 and a ba
    5·1 answer
  • Please help i know im asking too many question but i cant fail this<br><br>AND EXPLAIN UWU
    11·1 answer
  • Answers to this question <br><br>8<br>2.5<br>12<br>3​
    7·1 answer
  • You deposit $400 in an account. The account earns $72 simple interest in 6 years. What is the annual
    14·2 answers
  • Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
    15·1 answer
  • A nursery owner buys 5 panes of glass to fix some damage to her greenhouse. The 5 panes cost ​$12.25. ​Unfortunately, she breaks
    9·1 answer
  • How would you set up question 4?
    7·2 answers
  • Pls helpppppppppp meeeeeeeeeeeeeeee
    10·1 answer
  • If a sum invested gains 10% each year how long will it be before it has doubled its<br> value?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!