Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
st per pound of shrimp?
Piggly Wiggly sells 10 oz of shrimp for $8.50.
Cash Saver sells 1/2 pound for $6.75.
1 answer:
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
You might be interested in
Step-by-step explanation:
2b-3ac
=2×2-3×2×(-1)
= 4+6
=10
I would use length time width
22/5=4 and 2/5
27/9= 3 wholes
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Answer:2
Step-by-step explanation: