1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kisachek [45]
3 years ago
5

Which does buying on a margin involve?

Business
2 answers:
Maurinko [17]3 years ago
5 0
A where you insert money and have extended credit to buy against
ioda3 years ago
4 0
A. Traders borrowing money from their brokers.
You might be interested in
A stock is expected to return 8% in a normal economy, 12% if the economy booms, and lose 3% if the economy moves into a recessio
JulijaS [17]

Answer: 6.91%

Explanation:

Expected return = Sum of (Probability of state of economy * Return given state of economy)

= (56% * 8%) + (12% * 25%) + (19% * -3%)

= 4.48% + 3% - 0.57%

= 6.91%

8 0
3 years ago
Bessie is at the grocery store and is trying to remember some of the things she needs to buy. She is in the cleaning products ai
Anna007 [38]

Answer: Actual state

Explanation: In simple words, The actual state refers to the way in which a rational consumer actually satisfies his or her needs and wants.

In the given case, Bessie is sure that she has the same product left at home however she does not have any proof. Bessie decides to not purchase the good she already has one, thus, despite of not having a proof she decides to satisfy her wants by not purchasing the bottle.

Hence the correct option is C .

7 0
3 years ago
. How does analyzing fixed and variable costs help you to set a sale price that will generate profit? 2. How is profit affected
ELEN [110]

Answer:

1. Apart from helping to know the average cost of a product, analyzing fixed and variable cost will help to derive the break even point.

2. Profit will go down

Explanation:

1. The size of the selling price and the variable cost determine contribution per unit of a product. Contribution per unit is Price minus variable cost. This shows the  contribution of sales revenue towards covering the fixed cost of a product.

2. Relevant range is the estimated or budgeted activity level which defines a business volume of production or operation, it is both maximum and minimum threshold within which the entity must operate to expect certain level of cost and revenue.

Sometimes fixed costs are fixed within a relevant range of activities and outside such range, fixed cost may become variable, which will all things being equal impact negatively on the price.

Also, within relevant range volume discount may be achieved and outside such range, this may be forfeited which, will also reduce profit all things being equal.

4 0
3 years ago
Pricing Strategy, Sales Variances Eastman, Inc., manufactures and sells three products: R, S, and T. In January, Eastman, Inc.,
deff fn [24]

Answer:

Check the explanation

Explanation:

Sales price variance = (Actual price - Budgeted price) * Actual units sold

Product R : ($25 - $26) * 123000 = $123000 unfavorable

Product S:($20 - $22) * 162700 = $325400 unfavorable

Product T: ($10 - $20) * 54000 = $540000 unfavorable

Sales volume variance = (Actual units - Budgeted units) * Standard price

Product R : (120000 - 123000) * 26 = $78000 favorable

Product S:(150000 - 162700) * 22 = $279400 favorable

Product T: (20000 - 54000) * 20 = $680000 favorable

Notes:

Actual units:

Product R = $3075000/ $25 = 123000

Product S = $3254000/$20 = 162700

Product T = $540000/$10 = 54000 units

6 0
3 years ago
Decorte Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on direct labor-ho
Airida [17]

Answer:

$94.10 per unit

Explanation:

Total direct labor-hours 10,000

Total fixed manufacturing overhead cost $33,000

Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50

Job K332:

Number of units in the job 70

Total direct labor-hours 140

Direct materials $455

Direct labor cost $5,320

total variable overhead = $2.50 x 140 = $350

prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462

total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587

product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A consumer is reading a magazine with an advertisement, but due to a loud sound he is distracted from reading the advertisement
    6·1 answer
  • Consider the market for white athletic socks, which consumers consider to be identical products. If the demand is very elastic a
    12·1 answer
  • Consider a firm with an annual net income of $20 million, revenue of $60 million and cost of goods sold of $25 million. If the b
    9·2 answers
  • Medeco sold goods for $100 to a charge customer. The customer returned for credit $25 worth of goods. Terms of the sale were 1/1
    8·1 answer
  • The market for. pizza is characterized by a downward-sloping demand curve and an upward-sloping supply curve. a. Draw the compet
    6·1 answer
  • How to write a reimbursement cheque in Quickbooks?
    7·1 answer
  • If the nominal interest rate is 7 percent and the real interest rate is -2.5 percent, then the inflation rate is Group of answer
    14·1 answer
  • Which of these is an example of a shortage?
    9·1 answer
  • PLEASE HELP !!!!!!!!
    14·1 answer
  • Bryan invested in bryco stock when the firm was financed solely with equity. the firm now has a debt-equity ratio of .3. to main
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!