1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8_murik_8 [283]
2 years ago
6

Please Help!! 15 points!!!! Create a real world situation for -8 + (-12) and solve

Mathematics
1 answer:
Vanyuwa [196]2 years ago
8 0

Answer:

-20

Step-by-step explanation:

-8-12 = -20

i can't think of a real life solution but i hope this helps a bit.

You might be interested in
PLEASE HELP IM TIMED
seropon [69]

Answer:

first one = 15x+30y-220

second one = 2.4x-4.4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which expression is equivalent to √900f^6/100g^4
krek1111 [17]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

c and d cannot be since the answer to sqrt((900f^6)/(100g^4)) is 3f³/g²

and not 30f something.

the best answer I see is correct is a.

6 0
3 years ago
How do i solve 92-53.3
alexandr402 [8]

Answer:

the answer for 92-53.3 is 38.7

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the total restaurant bill was $35, and you want to
evablogger [386]

Answer:

$7

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.<br> What is the cost per pound?
denpristay [2]

Answer:

$0.85

Step-by-step explanation:

$4.25 divided by 5 pounds equals $0.85 per pound.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A NASA spacecraft once landed on the surface of the asteroid named 433 Eros.This asteroid is near Earth and has an average orbit
    13·1 answer
  • There are 12 appetizers; 4 are soups, 6 contain meat, and 2 do not. In how
    12·2 answers
  • Line segment ST is congruent to which line segment?<br> SK<br> KU<br> UT<br> TK
    15·2 answers
  • Hot dogs at a carnival cost 2.99 each plus 7%tax.what is the total cost for one hot dog?
    9·1 answer
  • Please help me - 9th grade math
    10·1 answer
  • there are 6 times as many dogs as cAts. if tje total number of dogs and cats is 21 how many dogs are tjrre
    11·1 answer
  • The price p is less than or equal to $25
    6·1 answer
  • D^2 + 2d - 8 = 0<br> explain plz
    11·1 answer
  • Can someone please help me?
    15·1 answer
  • The graph shows the ratio of goals attempted to goals made for two soccer players, Andres and Deyvi. Which player has a better r
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!