1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lidiya [134]
3 years ago
7

A grocery story sells one dozen ears of white corn for $2.40.What is the unit price for one ear of corn.

Mathematics
2 answers:
LiRa [457]3 years ago
6 0
It would be B - $0.20
Veseljchak [2.6K]3 years ago
4 0
Hey U Did pot the how many place in the dozen than I could tell u the Ans sorry
You might be interested in
Easy questions just a bit of help no rush 100 points to do this
Inessa05 [86]

Is this a test or do you need help

6 0
2 years ago
Priya has five pencils each X inches in length when she lines of pencils and and they measure 34.5 in. Select all the equations
Sphinxa [80]

Answer:

You would have to divid 34.5 and 5 to be able to find out what each pencil measurement the answer is 6.9.

3 0
3 years ago
Mark as brainliest
almond37 [142]

Answer:

C) Casey is incorrect because more than one student can have the same GPA.

Step-by-step explanation:

This is not necessarily true. There are multiple people that will have the exact same Grade Point Average. It is a big school, and some people do as good as others.

I am joyous to assist you anytime.

3 0
3 years ago
Which equation can be used to determine the value of x?​
SSSSS [86.1K]

Answer:

choice 1) 2x + 40 = 180

Step-by-step explanation:

(x + 10) + (x + 30) = 180

2x+ 40 = 180

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression represents the product of 83 and x
anzhelika [568]
The product is the result of multiplication

so the product of 83 and x is : 83x
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2(4x-3) greater-3(3x)+5x
    10·1 answer
  • Im doing linear equations the problem is 2g=260
    11·2 answers
  • What is the relationship between thickness and breaking weight
    5·1 answer
  • Help please I don’t understand
    9·1 answer
  • How to solve for a variable
    11·2 answers
  • Help with math. Thanks!
    9·1 answer
  • Activity : Find the factors of the following polynomials.
    5·1 answer
  • _______ will produce a rational answer when multiplied by 0.9
    10·2 answers
  • Help me pls and thank you​
    7·2 answers
  • Jake drew this sketch of his triangular rock garden. What is the area of his rock garden?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!