1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lidiya [134]
4 years ago
7

A grocery story sells one dozen ears of white corn for $2.40.What is the unit price for one ear of corn.

Mathematics
2 answers:
LiRa [457]4 years ago
6 0
It would be B - $0.20
Veseljchak [2.6K]4 years ago
4 0
Hey U Did pot the how many place in the dozen than I could tell u the Ans sorry
You might be interested in
Please help I dont know how
Tresset [83]

Answer:

y = 1/2x + 5

Step-by-step explanation:

The line has a slope of one half. If you look at the dots made, take a look at the dot on the y-axis. Then, if you move up one space from that point, and move two spaces to the right of the point, you reach the second dot. This determines the slope which would be written as 1/2x. Then, if you look back to where the line passes through the y axis, you'll see it landed on positive five. This means 5 will be added to the end of the equation. So, y equals the slope plus the y-intercept. y = 1/2x + 5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
F(x)=-4x+9 g(x)=-3x^2+5x+9, Find f(x)•g(x)
STALIN [3.7K]
Hi, answer to your functional equation on the photo

3 0
3 years ago
Express 338km 853m + 62 km 71m in the smaller of the two units.
DaniilM [7]
The 2 like terms are 400km +924m
4 0
3 years ago
HELP ASAP. BRAINLIST IF YOU ANSWERED IT RIGHT
S_A_V [24]

Answer:

The answer is D.

Step-by-step explanation:

In similarity, the triangles have the same angles but different length of sides.

(Correct me if I am wrong)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sarah says that 26 divided by 8 equals 14 divided 4 because both are "3 R2. show her mistake using decimal division
taurus [48]
26 / 8 = 3.25;
14 / 4 = 3.50;
The mistake is obvious !
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me on this and explain what most of what to do
    15·1 answer
  • The bus fare in a city is $1.75. People who use the bus had the option of purchasing a monthly coupon book for $21 . With the co
    12·1 answer
  • Evaluate n/6+2 when n=12
    8·1 answer
  • The second side of a triangular deck is 6 feet longer than the shortest side and a third side that is 6 feet shorter than twice
    10·1 answer
  • Jessica has an account with a credit union. Her account earns 2.5% simple interest yearly. Exactly a year and a half ago, she op
    13·2 answers
  • -3(4x+5) simplifies to Ax+b where
    8·2 answers
  • The two triangles are congruent. Find the unknown variables.
    5·1 answer
  • 7x+8y= 8<br><br> Slope <br><br> Y intercept
    12·2 answers
  • Miguel and his family are driving to a family resort. This trip is 822 miles long. They will stop every 205 miles for gas. About
    13·2 answers
  • (Using the table provided)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!