1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren [92.7K]
3 years ago
13

Y = 60x + 20 y = 65x

Mathematics
1 answer:
dalvyx [7]3 years ago
8 0

Answer:

4=x y=325

Step-by-step explanation:

60x + 20 = 65x

group the variables

20=5x

because you subtracted 60x from both

4=x

because you divided 5 from both

now substitute 5 for x

65×5 is 325

y=325

You might be interested in
Taylor buys 2 gallons of milk for $5.50. What is the cost per gallon
Vanyuwa [196]

Answer:

its 2.75 for one gallon

5 0
3 years ago
What is the dilation for the transformation below?​
lys-0071 [83]

Answer:

The dialation is of 2

Step-by-step explanation:

QR = 3 units

QS = 2 units

RS = 2 units

Q'R' = 6 units

Q'S' = 4 units

R'S' = 4 units

So as you can see, this triangle has doubled it's size, since it has been multiplied by 2.

Hope this helped!

Have a supercalifragilisticexpialidocious day!

4 0
3 years ago
What is the undefined term that mathematically uses parallel lines
dusya [7]

Answer:

point and lines

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Mark spent 5/12 of an hour on his math homework and 6/12 of and hour on english homework altogether,what fraction of an hour did
Nastasia [14]
Mark spent 11/12 of an hour doing both math and english homework
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marissa bought 2 and a half gallons of orange juice to make punch how many quarts of orange juice did. Marissa buy
Nookie1986 [14]
The answer is as follows:
There are 2 pints in a quart. 
There are 2 quarts in a half gallon.
There are 2 half gallons in a gallon.
Therefore, we can conclude that there are 10 quarts of orange juice.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • How much money will you make if you make 11.35 for 10 hours 4 days a week?
    11·1 answer
  • Explain how you would solve 16/c=8
    5·2 answers
  • Solve for x:<br> 4 - 5x &lt; 22 - 2x
    13·2 answers
  • A vehicle costs £17754 including vat at 20%. What was the price of the vehicle before vat was added
    5·1 answer
  • Oh hey i need help please
    14·2 answers
  • Two rectangles are similar. The length and width of the first rectangle is 4 m by 5 m. The second rectangle is similar by a scal
    6·1 answer
  • Is this correct !!!?
    7·2 answers
  • How do I write a slope intercept form from a graph​
    12·1 answer
  • Href is the "link" or "points to" what website to go to.
    6·1 answer
  • 6th grade mathematics<br> Find the number that makes the ratio equivalent to 40:16<br><br><br> 5:
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!