1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldfiish [28.3K]
3 years ago
8

You receive two quarters, one dime, and four pennies back in change. Write the amount as a fraction in simplest form

Mathematics
2 answers:
Ahat [919]3 years ago
7 0

\frac{50}{100}  =  \frac{2}{4}  =  \frac{1}{2}
\frac{10}{100}  =  \frac{1}{10}
\frac{4}{100}  =  \frac{2}{50}  =  \frac{1}{25}
\frac{1}{2}  = .50
\frac{1}{25}  = .04
\frac{1}{10}  = .10
Flura [38]3 years ago
5 0
The simplest for would be 16/25
You might be interested in
What are the Properties of a function
Dima020 [189]

Answer:

A function is a relation in which each possible input value leads to exactly one output value

4 0
3 years ago
If 55% is 70.4 so what is hundred percent​
hodyreva [135]

Answer:

55%=70.4

1%=70.4/55= 1.28

100%=1.28into 100 = 128

8 0
3 years ago
A line intersects the point (6,9) and (7,4). What is the slope intercept equation for this line?
BartSMP [9]

Answer:

im kind of rusty on this math but i think the equation would be y=-5x+b  i forgot how to find b tho :( im sorry

6 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B400%20%5Ctimes%20400%20-%2024%20%5Ctimes%20400%20-%20360%20%5Ctimes%20400%20-%202
max2010maxim [7]

Answer:

\sqrt{400 \times 400 - 24 \times 400 - 360 \times 400 - 200} \\  \\  = \sqrt{160000 - 9600 - 144000 - 200} \\  \\  = \sqrt{160000 - 9600 - 144000 - 200} \\  \\ = \sqrt{160000 - 153,800} \\  \\  = \sqrt{6200} \\  \\  = 78.74 \\  \\

7 0
3 years ago
A cab charges $1.50 for the flat fee and $0.50 for each mile. Write and solve an inequality to determine how many miles Sharon c
Harlamova29_29 [7]
The correct answer is number 4
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is ( are ) the solution(s)
    12·1 answer
  • Compare the values of the underlined digits.
    6·1 answer
  • Find the mean of 7, 9, 6, 15, 22, 25, 31. Round to the nearest whole number.
    9·1 answer
  • 45/100 in simplest form
    7·1 answer
  • Pleses help me thank you
    13·1 answer
  • Is 4.25 a rational number
    15·2 answers
  • Norma made quilts and sold them at a craft show. The cost of fabric for each quilt was $13.55. She sold each quilt for $35. The
    5·1 answer
  • Edward bought 2 Xbox games and 3 Playstation games for $210. Let x represent the Xbox games and y represent the Playstation game
    8·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost 2.00 what is the unit cost
    5·2 answers
  • Prove that 1+cot²A=cosec²A​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!