Answer:
20
Step-by-step explanation:
4 x 5 = 20
Find the area of the wheel:
Area of a circle is found using the formula:
Area = PI x r^2
9 inch would be the diameter, so the radius would be 9/2 = 4.5 inches.
The area would be 3.14 x 4.5^2 = 63.6 square inches.
Now divide the price by the area to get price per square inch:
Cost per square inch = 18.60 / 63.6 = $0.29 (rounded to the nearest cent)
Answer:
is B
Step-by-step explanation:
because the cost at store B is $2.00 greater that at store A
I think it is no , one looks skinner than the other