Answer:
Question no.4
answer false
question no. 5
answer lifting weights
question no 6
answer doing yoga
question no 7
answer specific
question no. 8
answer true
question no. 9
answer realistic
question no. 10
true
hope I helped you :)
please mark brainlist answer
Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
<span>(x + 3)(x² – 6x + 5)= x³-6x²+5x+3x²-18x+15 =x³ -3x²-13x+15 Answer B</span>
Use y = mx + b to determine the equation of the graph, then decided the inequality symbol.
m = +5/+6 =
b = 5
y =
x + 5
6y = 5x + 30
-30 = 5x - 6y ⇒ 5x - 6y = -30
Now let's look at the inequality symbol: The shaded area is below so it will be a less than symbol and it is a solid line so the equal sign is included.
Answer: 5x - 6y ≤ -30
Answer:
x > 10
Step-by-step explanation:
4(2x + 2) + 12 > 100
4(2x + 2) > 100 -12
4(2x + 2) > 88
2x + 2 > 22
2x> 22-2
2x > 20
x > 10