1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddika [18.5K]
3 years ago
12

Can someone show me the steps to this equation.

Mathematics
2 answers:
NeTakaya3 years ago
8 0
z-4\frac{2}{3}=2\frac{2}{3}\ \ \ \ |add\ 4\frac{2}{3}\ to\ both\ sides\\\\z=2\frac{2}{3}+4\frac{2}{3}\\\\z=6\frac{4}{3}\\\\\boxed{z=7\frac{1}{3}}
Crank3 years ago
6 0
So z-4 2/3=2 2/3
so 4 2/3=12/3+2/3=14/3
2 2/3=6/3+2/3=8/3
z-14/3=8/3
multiply both sides by 3
3z-14=8
add 14 to both sides
3z=22
divide both sides by 3
z=22/3=7 1/3

You might be interested in
A television news program asks its viewers to call in to give their opinions on an upcoming ballot question. What type of sampli
Alla [95]

Answer:

This is an example of self selecting sampling

Step-by-step explanation:

This is an example of self selecting sampling because the news program is asking viewed to give their opinions. The viewers themselves have a choice of participating in the sample therefore is self selecting.

4 0
3 years ago
Find the unit rate with the second given unit in the denominator. $57,256 for 586 color printers
Firlakuza [10]
The answer is 9.77 hope this helps
6 0
3 years ago
Jordan scored 19 points during a basketball game. She made a total of 9 baskets.
Deffense [45]

Answer:

B) 4 one-point baskets: 5 three-point baskets

Step-by-step explanation:

(4 x 1) + (5 x 3) = 19

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you get 3630 from 726x5 like can you explain it
Stella [2.4K]

Answer:

3630

Step-by-step explanation:

726*5

= (700+20+6) * 5

= (700*5) + (20*5) + (6*5)

= 3500 + 100 + 30

= 3600 + 30

= 3630

4 0
3 years ago
Helppp!!! i need help
klio [65]

Answer:

rectangle

kite

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Mario earns a weekly salary of $440.00 plus a 12% commission on any sales. This week he sold $525.00 worth of merchandise. How m
    14·1 answer
  • explain how the distributive property helps us multiply the following polynomials and why and how the final product differ
    10·2 answers
  • (4n+4)(5n-8)
    6·1 answer
  • Hannah completed 3/4 of her homework on Saturday morning and 1/8 ofit on Saturday night. How much more homework does she need to
    5·2 answers
  • A linear function is given by formula y= 1 2 x−2. d State the slope of the line.
    8·1 answer
  • HELP......HELP ME
    8·1 answer
  • Rachel ordered a pizza for $21 and a soda for $3.29.If she hands the cashier $25, how much change will she get back
    11·2 answers
  • A company that makes​ hair-care products had 4,000 people try a new shampoo. Of the 4,000 ​people, 24 had a mild allergic reacti
    7·2 answers
  • Cómo se expresa en notación científica 1254​
    6·1 answer
  • IF who answer fast, correct and first, I WILL GIVE YOU THEBRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!