1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
g100num [7]
3 years ago
11

Rashid needs to by someone to build a box he must calculate the surface area of the box. How much wood does he need to buy

Mathematics
1 answer:
mojhsa [17]3 years ago
4 0

Answer:

42 square feet

Step-by-step explanation:

SA=2lw+2lh+2wh

SA=2*3*3+2*3*2+2*3*2

SA=2*9+2*6+2*6

SA=18+12+12

SA=30+12

SA=42

Thus,

Rashid needs 42 square feet of wood to build a box

You might be interested in
Please answer this question needed ASAP!
kow [346]

Answer:

x+39=180

x=180-39

x=141

7 0
2 years ago
Levi prepares 3 kilograms of dough every hour he works at the bakery. How many hours did Levi work if he prepared 27 kilograms o
artcher [175]

Answer:

1 hour = 3 kg

27 ÷ 3 = 9 hours

hope this helps.

5 0
3 years ago
The cost of 4 cookies, 6 doughnuts, and 3 boxes of doughnut holes is $8.15. The cost of 2 cookies, 3 doughnuts, and 4 boxes of d
Naddika [18.5K]

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

This can best be determined using a set of linear equations that are solved simultaneously.

This pair of linear equations may be solved simultaneously by using the elimination method. This will involve ensuring that the coefficient of one of the unknown variables is the same in both equations.

Let the cost of a cookie be c, cost of a doughnut be d and that of a box of doughnut hole be h then if cost of 4 cookies, 6 doughnuts, and 3 boxes of doughnut holes is $8.15, we have

4a + 6d + 3h = 8.15

and the cost of 2 cookies, 3 doughnuts, and 4 boxes of doughnuts holes is $7.20 then

2a + 3d + 4h = 7.20

Dividing the first by 2

2a + 3d + 1.5h = 4.075

subtracting from the second equation

2.5h = 3.125

h = 1.25

The cost of a box of doughnut holes is $1.25

5 0
3 years ago
Sub tract 13/15 -1/5
Arada [10]
It would be .6 repeating
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select more than 1 please
umka2103 [35]
Here are the answers:
1.) DC=D’C’
2.) 3.) ED=E’D’
5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help atleast an equation to get started please
    15·1 answer
  • What is the surface area of the figure shown ?
    14·1 answer
  • Jared worked 10 hrs in one week and earned $87.50 how many dollars per hour did he earn
    6·2 answers
  • A rectangular room is 5 meters longer than it is wide, and its perimeter is 22 meters. Find the dimension of
    7·2 answers
  • Pls help!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Hello! :)
    11·1 answer
  • Three friends were at a festival together and they won 20 small prizes. They decided to split the prizes as evenly as possible.
    11·2 answers
  • Tell whether the following is geometric or not, if geometric find r
    12·1 answer
  • Three bowls of frozen yogurt cost 8.25. At the same rate how much do 9 bowls of frozen yogurt cost.
    11·1 answer
  • Can you guys give me the answer i will give you 60 points please help me give me the answer for each box please im begging you t
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!