1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Afina-wow [57]
3 years ago
12

Find y=mx+b of the equation m= -2 (-1,3)

Mathematics
1 answer:
White raven [17]3 years ago
7 0

Answer:

y=-2x+5

Step-by-step explanation:

y=mx+b

m=-2

b=5

You might be interested in
I really think it’s B ...Help?
kvv77 [185]
The correct answer is c y-5=4(x-7)
7 0
2 years ago
The ratio of sues age to her fathers age is 2:7 in three years their ages will total 60, how old is sue and her dad right now
USPshnik [31]
Sue is 12 and her father is 42
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the best answer.
expeople1 [14]

Answer:

-sin x

Step-by-step explanation:

sin(3π/3+x)=sin (π+x)=-sin x

or

sin (π+x)=sin πcos x+cos π sin x=(0)cos x+(-1)sin x=0-sin x=-sin x

7 0
2 years ago
16. Find the domain of<br><br> x^2 + 5x + 4 / x^2 + 7x + 6
seropon [69]

Answer:

what is 52437 rounded to the bearest hundred

7 0
2 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Trevor spent 15 minutes in the shoe store 25 minutes in the candle store and then 10 minutes in the card store Trevor left the c
    15·1 answer
  • 2y+5y-3yTo the second power
    6·2 answers
  • Why would negative numbers not make sense for the values of variables
    12·1 answer
  • You are playing a dice game called Noluz against one other person. Each time you play, both players pay a quarter. You win the m
    6·2 answers
  • the value of n is both 5 times as much as the value of m and 36 more than the value of m. what are the values of n and m?
    15·1 answer
  • James ran 4 laps and walked 2 laps When running his average speed was 2.5 minutes per lap When walking his average speed was 4.9
    7·1 answer
  • How many chicks hiding? Explain how you know.
    7·1 answer
  • Eight thirds divided by six seventh
    5·1 answer
  • 8.<br><br> Find the slope of the line.<br><br> A. 0<br> B. -2<br> C. Undefined<br> D. 2
    9·2 answers
  • A company lost $1.2 million in its first year, lost $0.9 million in the second year, and lost
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!