1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
4 years ago
9

Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar

?
A)
$.30
B)
$.35
C)
$.45
D)
$1.35
Mathematics
1 answer:
liubo4ka [24]4 years ago
6 0
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?

If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:

1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350    /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35

Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
You might be interested in
Anybody Know This. ?
FinnZ [79.3K]

Answer:

No... i'm sorry

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Will mark BRAIBLIEST for the correct answer! IT IS NOT -6/35... Already tried that
Anna007 [38]

Answer: -33/35 or -0.942


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B2%7D%7B5%7D%20x%2B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%3D%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D" id="TexFormula1"
kotegsom [21]

Answer:

x = \frac{5}{8}

Step-by-step explanation:

Solve for  x  by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable.

6 0
3 years ago
PLEASE HELP ME OUT WITH THIS ONE!! However, it does not say what the number previously was. BUT PLEASE HELP ME!!!
zimovet [89]

Answer:

x= change in his account

m= money he withdrew

x=m-140

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 1/1 minus 7/12
Stolb23 [73]
5/12 because 1/1 is a whole, 1, so all you have to do is 1 - 7/12.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is three times three
    12·2 answers
  • List all angles that are congruent to angle 1.
    9·1 answer
  • When the terminal side of angle ? in standard position intersects a unit circle at (0.777, 0.629), what is cos ??
    6·1 answer
  • The ratio of boys to girls in a class is 4 to 5. There are 20 boys in the class. How many girls are in the class
    11·1 answer
  • 3/7×=33 what is the answer to this math problem
    13·1 answer
  • People can reduce the number of conflicts in which they are involved if they learn how to identify the causes of confilct
    13·1 answer
  • The lunch platter at one restaurant cost $7. Write an equation that shows the total cost, c, of p people buying the lunch platte
    8·1 answer
  • -2(3x-2) + 2x = -6X - 10
    6·1 answer
  • Explain how you would use mental math to solve this<br> proportion.
    8·1 answer
  • Find the value of each variable in the parallelogram.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!