<span>y^2 + 5y + 6
=</span><span>(y + 2)(y + 3)
----------------------------------</span>

The lengths of the sides of the triangle:

No sides are equal to each other, so it's a scalene triangle.
Check if the sides satisfy the Pythagorean theorem:

They do, so it's a right triangle.
The triangle is a
right scalene triangle.
Answer:
How much would it cost to buy 10 pounds of peanuts?
Answer: $35
What is the cost per pound?
Answer: $3.50
Step-by-step explanation:
So first, to find the anser to the first question, we need to find out the second question. So, what is the cost per pound.
Well if she got 4 pounds for $14, we should try dividing 14 by 4.
14 divided by 4 = 3.5 ($3.50)
So the cost per pound is $3.50
Now to find out how much it costs if Lulu bought 10 pounds, we need to multiply.
10 x 3.5 = 35
So if she bought 10 pounds, she would play $35