1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sindrei [870]
3 years ago
9

What is 1 5/8 + 2 3/16 + 7 1/2 ?

Mathematics
2 answers:
Andreas93 [3]3 years ago
5 0
That would be 11 5/16
Gnesinka [82]3 years ago
3 0

Answer:

11 5/16

Step-by-step explanation:

1 5/8 + 2 3/16 + 7 1/2

1 10/16 + 2 3/16 + 7 8/16

10 21/16 = 11 5/16

You might be interested in
Belinda wants to buy 5 pictures to hang in her family room . If each picture costs $30.90 how much will it cost her to buy 5? Ju
kow [346]
Ur answr would be 154.50 because if u do 30.90 5 times or times 30.90 by 5 its 154.50
6 0
3 years ago
According to Synthetic division below, which of the following statements are true
Dmitriy789 [7]

Answer:

B, E, and F.

Step-by-step explanation:

We can apply synthetic division when dividing a polynomial P(x) by a binomial in the form (x - a).

Looking at the coefficients, we can see that our dividend is:

3x^2-11x+10

Our divisor will be (x - a), where a is the number on the very top left.

So, a = 2.

Thus, our divisor is:

(x-2)

Note that our remainder is 0.

So, the synthetic division shown is telling us that:

( 3x^2 - 11x + 10) \div (x-2) = 3x - 5

Hence, E is the correct choice. A uses the incorrect divisor.

If the divisor successfully divides with no remainder, then the divisor is a factor.

Since (x - 2) successfully divided with no remainder, (x - 2) is indeed a factor of the polynomial.

Hence, B is also correct.

C uses the wrong factor.

D uses the wrong value. It should be positive 2.

So, F is the correct choice.

Therefore, the answers are: B, E, and F.

3 0
2 years ago
A race car can complete 8 laps in 1/3 hour. At this rate, how many hours will it take the race car to complete 1 lap? 1/240 1/24
Marrrta [24]

Answer:

<h3>1/24</h3>

Step-by-step explanation:

The race car is doing 8 laps in 1/3 hour, in one hour the car is doing:

8laps * (1/3) hour) = 8*3 laps / 1hour = 24 laps/hour.

Now, to complete one lap, the car will it take:

1 lap * (1 hour / 24 laps) = 1/24 hours the race car requires to complete 1 lap. Right answer is:

<h3>1/24</h3>
8 0
3 years ago
25:30= _:24<br><br> very confusing for me and I need help with others ones
Fed [463]

first, find the ratio of 30/24

30/24=

15/12=

5/4

25 divided by 5/4= 20

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If f(x)= 1/2x-6, what is the equation for r1(x)?
Natasha2012 [34]

Answer:

G(x)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I really really need help
    5·1 answer
  • Worker A finishes the job in 10 hours; worker B finishes it in 12 hours, and worker C finishes it in 15 hours.
    8·1 answer
  • Find the value of y in the diagram.<br> TUVS ~ LMNO
    8·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST!!! A contractor has 34 meters of fencing that he is going to use as the perimeter of a rectangular garden.
    7·1 answer
  • Find the quantity represented by each percent.
    10·1 answer
  • Graphing linear equations
    8·1 answer
  • A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • **EXTRA POINTS**
    15·2 answers
  • A card is drawn from a standard deck of cards. What is the probability that your
    8·2 answers
  • Which is the simplified form of r-7 + s-12?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!