1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mel-nik [20]
3 years ago
8

Use a proportion to determine how many assistants are employed in an office if there are 32 executive and each executive has an

average of 1.5 assistants.​
Mathematics
1 answer:
Artemon [7]3 years ago
5 0

Answer:

48

Step-by-step explanation:

I got it right

You might be interested in
Tina was observing the changing heights of a ball as it bounced over time. She graphed the function on this coordinate grid to s
timama [110]

Answer:

Chicken nuggets

Step-by-step explanation:

sorry tryin to answer random questions for points please don't hate me

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find a fraction equivalent to<br> that has a denominator of 10.
quester [9]

Answer:

1/10

Step-by-step explanation:

any number (1-9) as the number above the fraction line (numerator) with the number 10 below the fraction line is a fraction with a denominator of 10.

if it was 10/10, it will = 1

5 0
3 years ago
A hawk can travel at a speed of 120 miles per hour. How long would it take to travel 840 miles without stopping?​
Scilla [17]

Answer:

7 hours

Step-by-step explanation:

120 x 7 = 840

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
An automobile's radiator has a capacity of fifteen quarts, and it currently contains twelve quarts of a thirty percent antifreez
matrenka [14]
I got 3 quarts... this is the last one I'm doing cause you are mad at me and want nothing to do with me. hope u get the rest of your answers and bye.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The fraction a/b must be equal to which expression
OlgaM077 [116]

Answer:

q

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Vicky had 12 cookies left over after the bake sale. She had sold 75 cookies in the morning and 40 cookies in the afternoon. How
    6·2 answers
  • Which of the following cannot be simplified ?
    9·2 answers
  • Is 210879 divisible by 3
    8·2 answers
  • 5 more than the product of 9 and 3
    15·2 answers
  • Identify the range of the function.
    14·2 answers
  • Edith is balancing her lawn care business' check registry. Her initial balance was $5,850.25. She deposited a check for $45.00 a
    9·2 answers
  • What is the X-value of point A?
    10·1 answer
  • A student states that the reflection of triangle ABC across the y-axis is triangle A’B’C’. Determine if the student is correct o
    8·1 answer
  • Alex spent $15 on 34 pounds of cookies. What is the unit rate in cost per pound?
    14·2 answers
  • Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!