1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Usimov [2.4K]
3 years ago
11

Reuben has been saving $6 each week. Today he spent $90 of the savings, and he now has $48 left. For how many weeks has he been

Mathematics
1 answer:
tresset_1 [31]3 years ago
5 0

Answer:

23 weeks

Step-by-step (x = weeks)

90 + 48 = 138

divide 138 by 6 to find out how many weeks he'd been saving up .

that gives you 23 but to turn it into an equation  

6x - 90 = 48

    + 90  +90

6x = 138

_      _

6      6

x = 23 again x meaning weeks

You might be interested in
F the coordinates of A and B are (-10, -3) and (7, 14), respectively, the x- intercept of is
ahrayia [7]


<span>Hello : let  A(-10,-3)    B(7,14)
the slope is :   (YB - YA)/(XB -XA)
(14+3)/17)  = 1
an equation is : y=ax+b     a is a slope</span>

y = x +b

 

the line  F   through point  B(7,14) :  14 =7+b<span>
<span>b = 7
the equation is : y =X+7</span></span>

<span>the x- intercept of F  when y=0   : x+7 =0    so : x = - 7 </span>
7 0
3 years ago
63 :(5X - 3X - 1)=21:3​
Crazy boy [7]

Answer:

x = 5

Step-by-step explanation:

Given that,

63:(5x-3x-1)=21:3\\\\or\\\\\dfrac{63}{(5x-3x-1)}=\dfrac{21}{3}\\\\\dfrac{63}{(2x-1)}=7

Cross multiplying both sides,

63=7(2x-1)\\\\9=2x-1

Taking like terms together,

10=2x\\\\x=5

So, the value of x is equal to 5.

8 0
2 years ago
Please help me please!!!!!!!!
wolverine [178]
I believe the answer is B) 50
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
troy is going to spain and needs to convert his dollars to euros. He knows that when he goes, $5.00 is equivalent to about 3.45
astraxan [27]

Answer:


Step-by-step explanation:

3.45/5=0.69

0.69x$125=86.25

0.75x$125=93.75

93.75-86.25=$7.5

Troy would get $7.50 more than he would have if the exchange rate had stayed at .69

7 0
2 years ago
One thing you learned about slopes
AleksandrR [38]

Answer:

one thing that I learned about slope is the rise over run and y2-y1 over x2-x1

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Just an answer is needed, no explanation.
    12·2 answers
  • Rewrite in simplest terms: -7(2u-6v)-7v-3(10v+u)
    15·1 answer
  • May someone plz help me
    5·2 answers
  • Budget Rental Car charges an initial fee of $20 plus an additional $30 per day to rent a car. Enterprise Rental Car charges an i
    13·1 answer
  • Find the unit price rounded to the nearest cent: 5.8 lbs for $4.89.
    11·1 answer
  • Use what you know about percents to answer these questions.
    5·2 answers
  • Doug entered a canoe race. He rowed 3.5 miles in 0.5 hours. What is his average speed in miles per hour?
    6·1 answer
  • A student wants to arrange four points to form a rectangle on a grid. She has already placed points at Syntax error. Where shoul
    13·1 answer
  • 5×70=5×(_×10)<br>5×70=(5×_)x10<br>5×70=_×10=_​
    9·1 answer
  • 3x - 2y; when x = 4 and y = 6
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!