1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svet_ta [14]
3 years ago
14

Given f(x)=3x-4 and g (x)=-2x+7 evaluate (f o g)(5)

Mathematics
1 answer:
Amiraneli [1.4K]3 years ago
4 0

f(x) = 3x - 4

g(x) = -2x + 7

(f o g)(x) = f(g(x)) = -2(3x - 4) + 7

= -6x + 8 + 7 = -6x + 15

(f o g)(5) = -6(5) + 15 = -15

You might be interested in
What is the perimeter of Justin's garden in inches? I can't find the right answer 6 yards and 8 yards its a rectangle garden pls
madreJ [45]

Answer:

28 yards

Step-by-step explanation:

It's perimeter so you add (6x2)+(8x2)

The x2 is because there's 2 of each side

3 0
2 years ago
5.4 divided 0.12 show work on how you got the ansswer
FinnZ [79.3K]
5.4 divide by 0.12 equals 45
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELPP PLEASE WILL GIVE BRAILIEST ​
Nina [5.8K]
Answer: 81 - 74 = 7

Have a great day!
7 0
2 years ago
What is ​ BC ​ ?<br><br><br> Enter your answer in the box.
tangare [24]
Lines AB and AC are equal so you set up an equation like so...
4x + 1 = 2x + 23
Subtract 1 from both sides.
4x = 2x + 22
Subtract 2x from both sides.
2x = 22
Divide.
x = 11
Now you need to plug in 11 into 3x - 8.
3(11) - 8
= 33 - 8
= 25
So BC is 25.
I hope this helps love! :) 
5 0
3 years ago
A good estimate of 213 is 8,000. Which of the<br> following is a good estimate of 226 ?
ziro4ka [17]

Answer:

E. 64,000,000

Step-by-step explanation:

2^26 = (2^13)^2

But 2^13 = 8000 so

2^26 =  (8,000)^2

= 64,000,000

7 0
3 years ago
Other questions:
  • ​ What are the zeros of the function?​ f(x)=x2+17x+72
    15·1 answer
  • Write using algebra.<br><br> Jimmy ran m miles in t minutes. What was his speed?
    9·1 answer
  • Function question<br><br>read the graph then solve
    10·1 answer
  • Write an equation involving absolute value for graph
    11·2 answers
  • write and solve an equation Sam's father is 3 times Sam's age the sum of their ages is 56 how old is Sam's father
    14·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • It takes Serina 0.25 hours to drive to school. Her route is 16 km long. What is Serina’s average speed on her drive to school?
    11·1 answer
  • Ifm AGD = 72°, then what is m DGB?<br> G/1<br> B<br> 3/2<br> E<br> 1<br> 6<br> Answer for: m DGB
    9·1 answer
  • A rental car agency charges $240.00 per week plus $0.15 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for $3
    12·1 answer
  • What is the average rate of change of g over the interval [-2,4]
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!