1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yanka [14]
3 years ago
7

How to find the midpoint of a line segment with 2 given point?

Mathematics
1 answer:
lorasvet [3.4K]3 years ago
7 0
If the 2 given points are endpoints, then we're in business.  The formula for the midpoint is M=( \frac{ x_{1}+ x_{2}  }{2}, \frac{ y_{1} + y_{2} }{2}).  If the endpoints of our segment are the coordinates (1,2) and (12,14), our formula would be filled in as follows: M=( \frac{1+12}{2}, \frac{2+14}{2}) which simplifies to (13/2, 8).  See?  It's pretty simple once you know how to do it.
You might be interested in
Whats the answer??????
Temka [501]
4/1 x 3/2 = 12/2
6/9 x 1/7 = 6/63
5/6 x 2/1 = 10/6
8/3 x 1/6 = 8/18
8/1 x 5/8 = 40/8
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A gym membership charges $100 for a start up fee and $40 a month for
slamgirl [31]

The equation that represents the cost of membership is  $100 + $40c

The cost of 1 year membership is $580.

The number of months you have paid for is 9 months.

<h3>What is the equation that represents the cost of the gym membership?</h3>

The cost of gym membership is the sum of the fixed cost and the variable cost. The fixed cost is the start-up fee while the variable cost is the cost per month.

The equation that represents the cost of the gym membership is: c = $100 + $40m

Where m represents the number of months

The cost of 1 year membership =  $100 + $40(12)

$100 + $480 = $580

How many months would $460 cover = ($460 - $100) / 40 = 9 months

To learn more about fixed cost, please check: brainly.com/question/25879561

6 0
2 years ago
Michele is starting a new pool-cleaning business. It costs her $85 to purchase supplies. Michele charges $40 each time she clean
Alex787 [66]

Answer:

Option A : y = 40x - 85 is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of purchasing supplies = $85

Cost charged for cleaning a pool = $40

Let,

x be the number of pools cleaned.

y be the profit

Profit = Cost of pools cleaned - purchase price of supplies

y = 40x - 85

Hence,

Option A : y = 40x - 85 is the correct answer.

8 0
3 years ago
How is the Golden Ratio calculated from Fibonacci sequence? Please help me tyyy &lt;3
AveGali [126]

Answer/Step-by-step explanation:

the fibonacci sequence is {1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34…} and in the visual for the Golden Ratio, if you look those are the those are the numbers that basically equals the golden ration, 1.618.

7 0
2 years ago
In 2007, the population of North America was approximately 5.15 x 10^8 people and the population of South America was approximat
PSYCHO15rus [73]
<span>C) 8.19 x 10^8 people </span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which list shows the order of original appearance on earth, from the earliest to the most recent organism? A. bacteria, lizards,
    6·1 answer
  • What is the unit rate of $2.50 for 5 ounces
    14·1 answer
  • If you had 10 appples then you gave 2 away how many do you now have?
    7·2 answers
  • The clubhouse has a water tank from which hikers fill their water jugs before walking the trail. The tank is a 5-gallon cylindri
    11·2 answers
  • It took a submarine 30 seconds to sink 225 feet, moving at a constant speed. The captain wants to know the submarine's speed.
    6·1 answer
  • A box contains 50 packs of pencils. The price of the box is $10.25. Each package of pencils cost the same amount. Which could be
    10·1 answer
  • Select the expression equivalent to
    8·1 answer
  • after hiking for two hours A hiker is an elevation of 3500 feet. hiker continues to climb at a rate of 1100 feet each hour write
    9·1 answer
  • A researcher at the Centers for Disease Control and Prevention is studying the growth of a certain bacteria. He starts his exper
    13·1 answer
  • What is the value of a in this linear system?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!