1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stella [2.4K]
3 years ago
8

HELP PLEASE AND THANK YOU!!!!

Mathematics
2 answers:
Lady bird [3.3K]3 years ago
6 0

Answer:

the answer is -2.1

Step-by-step explanation:

you get this by putting that -4 where the x is and solving so it would look something like this

1.7x+4.7    for x= -4

1.7(-4) + 4.7

-6.8 + 4.7

-2.1

pashok25 [27]3 years ago
5 0
-2.1


Explanation:

I’ve had this question before! :)
You might be interested in
What is 9x-5x ????i need help
Dima020 [189]

Hi there!

Answer:

<u><em>=4x</em></u>

Step-by-step explanation:

Distributive property: ⇒ a(b+c)=ab+ac

You had to add similar elements.

9x-5x=4x

5x+4x=9x

9x-4x=5x

final answer: =4x

Hope this helps!

-Charlie

Have a great day!

4 0
3 years ago
Find the 8th term of the geometric sequence 2, -10, 50, ...
marusya05 [52]

Answer:

-156250

Step-by-step explanation:

The pattern is multiplying by -5.

2, -10, 50, -250, 1250, -6250, 31250, -156250

4 0
3 years ago
What is the value of x?<br> Enter your answer in the box.<br><br> x= ____
Nady [450]

x^2 + 6^2 = 10^2

x^2 + 36 = 100

x^2 = 100-36

x^2 = 64

x = sqrt(64)

x = 8

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of these is a trinomial?
7nadin3 [17]
I’m thinking it’s D but i’m not too sure
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
5 apples cost $7.50. Find the cost of 6 apples. please explain
butalik [34]

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

7.50/5= $1.5 an apple

6* 1.5 = $9 for 6 apples

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The slope is -8/7 and the coordinates are (4,4).Whats the answer?
    11·1 answer
  • 2x -5 = 15 two step equation​
    11·2 answers
  • Ten times a number increased by four is no more than twenty-five
    13·1 answer
  • HURRY!!!!!! Describe the error in the work shown.
    10·2 answers
  • What is the equation for the line
    6·1 answer
  • Please help me out i’m so stupid
    7·1 answer
  • Directions: Read the following questions. Write the letter of the
    8·2 answers
  • Dave runs a 10km race and beats his best time by 5%.
    14·1 answer
  • An equation is shown. n+ 5 = 23 What is the value for n that makes the equation true?
    15·1 answer
  • Countries that do not have enough resources to meet the needs of their population are said to be suffering from what?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!