Answer:
<u>1/π²</u>
Step-by-step explanation:
On multiplying π² by its inverse value, you get the answer to be <u>1</u>, which has no decimal points.
2.52 pounds + 1.26 pounds = 3.78 pounds of salad ÷ 18 people = .21 pounds of salad per person
you add the pounds because that is everything she used to make the salad. then you divide by 18 because there are 18 people eating the salad and everyone gets exactly the same amount. Hope this helps :) this should help if you have more questions like this :)
(x pounds + y pounds = total pounds, total pounds ÷ # of people = pounds per person)
Answer:
(-
,
)
Step-by-step explanation:
Given the2 equations
6 - 2x = y → (1)
14 + 3x = y → (2)
Substitute y = 14 + 3x into (1)
6 - 2x = 14 + 3x ( subtract 3x from both sides )
6 - 5x = 14 ( subtract 6 from both sides )
- 5x = 8 ( divide both sides by - 5 )
x = - 
Substitute x = -
into either of the 2 equations for the corresponding value of y
Substituting into (1)
y = 6 - 2(-
) =
+
= 
solution is ( -
,
)
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
My apologies on answering late...
Same situation as the previous problem, but this time, all you need to do is state the degree of the angle instead of just providing the angle itself.
ΔABC ≅ ΔDEF
Now, we can see that ∠C ≅ ∠F. Using this information, we can find ∠C on the first triangle ( which is
° ).
Since ∠C ≅ ∠F,
m∠F is
°.
Hope I caught your question in time!
Have a good one! If you need anymore help, let me know.