1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex777 [14]
3 years ago
13

Two objects, A and B, are connected by hinges to a rigid rod that has a length L. The objects slide along perpendicular guide ra

ils as shown in the figure below. Assume object A slides to the left with a constant speed v.
(a) Find the velocity vB of object B as a function of the angle θ. (Use any variable or symbol stated above as necessary.)
vB =

(b) Describe vB relative to v. Is vB always smaller than v, larger than v, or the same as v, or does it have some other relationship?

Mathematics
1 answer:
crimeas [40]3 years ago
3 0
According to the questions statements it shows

y= L sin (theta)

and as it shows A and B are right triangle

y= sqrt (L^2 - x^2)

we need to find the speed of B by differentiating w.r.t time.
so,

d/dt = dx/dt . d/dx = -v d/dx

-v represents the A's velocity
so,
Vb = d/dt (y) = -v d/dx sqrt(L^2-x^2)
= v.x/ sqrt(L^2-x^2)

x/ sqrt(L^2-x^2) = cot (theta)

hence

Vb = vcot (theta)



You might be interested in
A.1.5
telo118 [61]

Answer:

x=50 y=10

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please give me the answer i cant get it
dexar [7]

Answer:

i believe its c

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
67 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
denis-greek [22]

Answer:

I think the answer is 5

Hopefully it works :)

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
You need to split it in half then multply then add
sleet_krkn [62]

Answer:

I'm pretty sure it's 97

Step-by-step explanation:

I made three shapes 2 rectangle and 1 triangle

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 4/5 of 75 shared in ratio 2:3
    15·2 answers
  • What is the solution set for the quadratic inequality 4(x+2)^2<0
    13·2 answers
  • A certain food has a gluten ratio of 13\,\text{mg}13mg13, start text, m, g, end text of gluten per \text{L}Lstart text, L, end t
    7·2 answers
  • Very easy question no kidding
    10·2 answers
  • Mr. Li has 16 pencils. He gives 9 pencils top some students. How many pencils does Mr. Li have now?
    8·2 answers
  • 5/8 of an inch please help
    7·2 answers
  • Here are the scores of students on a history test. 57,58,61,61,65,71,73,75,77,78,80,82,92 Notice that the scores are ordered fro
    13·1 answer
  • {y=-x+1<br> {y=4x-14<br> please help me <br> my paper is due today
    8·1 answer
  • Solve the following problem.<br><br><br> 3/8×3/4=
    8·1 answer
  • Find the equation of the line shown. y 4 3 2 1 Х -2 -3 4​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!