Answer:
Step-by-step explanation:
Let x represent the number of units of games sold.
The inventor of a new game believes that the variable cost for producing the game is $0.90 per unit and the fixed costs are $6200. It means that the total variable cost for x units would be
0.9 × x = 0.9x
The inventor sells each game for $1.69. This means that the total revenue from x units of games sold would be
1.69 × x = 1.69x
The total cost for a business is the sum of the variable cost and the fixed costs. Therefore, the total cost for the number of games sold would be
C = 6200 + 0.9x
Profit = Revenue - total cost
Therefore,
Profit = 1.69x - (6200 + 0.9x)
= 1.69x - 0.9x - 6200
= 0.79x - 6200
So you can do 1/2 and then divide it by 1/8.
To divide by a fraction, multiply by its reciprocal.
So;
1/2 / 1/8 = 1/2•8/1
1/2• 8 = 8/2
8/2= 4
So he can fill 4 mugs!!!
Brainliest if i helped!
Answer:
64 = 4x + 7 Each bag of rice weighs 14.25 pounds.
Step-by-step explanation:
Each package is 64 pounds, which give us one side of the equal sign. The other side is ehre we make the 64 pounds. There is one 7 pound bag of beans, and four equal bags of rice. To find the pounds per bag of rice, we do 64-7 to get 57, then 57/4 to get 14.25
2/3 divided by 4= 2/3x1/4 (flip 4 around). 2x1=2 & 3x4=12. 2/12 or 1/6