1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
3 years ago
7

Daryl is buying apples and bananas. He bought (a) pounds of apples that cost $2 per pound and (b) pounds of bananas that cost $1

per pound. Write an expression that represents this situation.
Mathematics
2 answers:
Ghella [55]3 years ago
4 0

Answer: 2a+ 1b

Step-by-step explanation:

Hi to answer this question we have to write an expression with the information given.

The expression is equal to the product of the pounds of apples bought (a) and the price per pound (2) plus the product of the pounds of bananas bought (b) and the price per pound (1).

Mathematically speaking:

2a+ 1b

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

Eva8 [605]3 years ago
3 0

Expression 2a + b represents the situation (total cost) of buying a apples and b bananas.

<u> Solution: </u>

Given that  Daryl is buying apples and bananas.

He bought (a) pounds of apples that cost \$2 per pound.

He bought (b) pounds of bananas that cost \$1 per pound.

Need to write an expression which represents the situation.

Cost of 1 pound of apple = 2

\text { So cost of } a \text { pounds of apple }=a \mathrm{x} \text { Cost of } 1 \text { pound of apple }=a \mathrm{x} 2=2 a

Cost of 1 pound of banana =1

\text { So cost of } b \text { pounds of banana }=b \text { x Cost of } 1 \text { pound of banana }=b \times 1=b

Total cost of apples and banana = 2a + b  

Hence, the required expression is 2a + b.

You might be interested in
Ignore the stuff around it ,could someone explain me this?
Ierofanga [76]

Answer:

The lines blue and green are perpendicular

Step-by-step explanation:

we know that

If two lines are perpendicular, then their slopes are opposite reciprocal (the product of their slopes is -1)

The formula to calculate the slope between two points is equal to

m=\frac{y2-y1}{x2-x1}

step 1

Find the slope of the blue line

we have the points

(-1,-3) and (0,3)

substitute

m=\frac{3+3}{0+1}

m=\frac{6}{1}=6

step 2

Find the slope of the red line

we have the points

(3,-3) and (4,2)

substitute

m=\frac{2+3}{4-3}

m=\frac{5}{1}=5

step 3

Find the slope of the green line

we have the points

(-4,-1) and (2,-2)

substitute

m=\frac{-2+1}{2+4}

m=-\frac{1}{6}

step 4

Compare the slopes

Blue line ----> m=6

Red line ----. m=5

Green line ---> m=-\frac{1}{6}

so

The slope of the blue line and the green line are opposite reciprocal ( their product is equal to -1)

therefore

The lines blue and green are perpendicular

7 0
3 years ago
Using the Distance Formula, calculate the distance between the three points: (3 points)
AlladinOne [14]

The distance formula between two points is d∧2=(x2-x1)∧2 + (y2-y1)∧2

The distance between Vista and Oceanside is

d1∧2=(-1-(-6))∧2+(6-2)∧2=(-1+6)∧2+4∧2=5∧2+16=25+16=41 => d=√41= 6.4

The distance between Oceanside and Alpena is

d2∧2=(0-(-1))∧2+(-1-6)∧2=1+(-7)∧2=1+49=50 => d2=√50=7.07

The distance between Vista and Alpena is

d3∧2=(0-(-6))∧2+(-1-2)∧2=36+9=45 => d3=√45= 6.7

Answer a) is Oceanside and Alpena

Answer b) is Vista and Oceanside

Good luck!!!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
tDan paid the grocery bill of $76.45 with $100. Mistakenly the cashier gave Dan only $13.55 in change. How much more does the ca
adell [148]

The answer would be 10$

7 0
3 years ago
In the figure is a right triangle ABC with AC=10cm and BC=6cm. Determine: 1.5.1 The height AB (hint: Theorem of Pythagoras)
Alexxandr [17]

Answer:

height AB is 8 cm

Step-by-step explanation:

AB= √AC^2- BC^2

= √(10)^2- (6)^2

= √100-36

= √64

= 8

3 0
3 years ago
elijah eats at his favorite restaurant 4 times a week. He buys a sandwich for $8 and a drink for $2.Write an equation that can b
mario62 [17]
If he goes there 4 times a week then $8 plus $2 equals $10 and times $10 by 4 times a week equals $40

So Elijah spends $40 a week at the restaurant
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What expression is equivalent to the area of metal sheet required to make this square-shaped traffic sign?
    6·2 answers
  • I need help in this page​
    14·2 answers
  • Find the midpoint of the segment formed by the points D(8, 6) and E(4, 10).
    6·1 answer
  • 2 over 3 multiplied by 3 minus 5
    8·1 answer
  • A car was traveling 86 kilometers per hour.
    5·1 answer
  • HEKEKEKKELWMEMEKSMEJERJJEHEHEHEHEHEGRVEBS
    15·1 answer
  • Given that the measure of ∠x is 149°, and the measure of ∠y is 110°, find the measure of ∠z.
    9·1 answer
  • Which inequality is true?
    9·2 answers
  • The deck that Amos is building is in the shape of a parallelogram, DGRY. The measure of
    5·1 answer
  • How would I reduce this to lowest terms?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!