Answer:
A
Step-by-step explanation:
all the other answers just dont make enough sense to be true, so that is why A is correct
also, just go through each answer and see if it makes any sense
Answer:
$0.35 per cup
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit price per quart</u>
5.60 / 4
<em>$1.40 per quart</em>
<em />
Step 2: Find the unit price per cup
1 quart = 4 cups
1.40 quarts / 4 cups
<em>$0.35 per cup</em>
<em />
Answer: $0.35 per cup
The Table is the greater unit rate!
What do you mean? whats the question?
250/974 = x/40,000...250 opposed to 974 total = x opposed to 40,000 total
cross multiply because this is a proportion
974x = 10,000,000
x = 10,000,000/974
x = 10266.94 rounds to 10,267 <==