1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iogann1982 [59]
3 years ago
10

Izumi is running on a quarter-mile oval track. After running 110 yards, his coach records his time as 16 seconds.

Mathematics
1 answer:
pickupchik [31]3 years ago
3 0

Answer:

14.04 miles per hour

Step-by-step explanation:

The problem is asking for Izumi's speed. The formula of speed is:

  • s = \frac{d}{t} , where "s" means speed, "d" means distance and "t" means time.

The problem is also asking for the unit<u> miles per hou</u>r (\frac{miles}{hour}) so, this means that we have to know how many miles Izumi ran, given that the problem only mentioned<u> yards (110 yards).</u>

Let's convert 110 yards to miles, provided that he Izumi ran 1,760 yards in a mile.

  • 110 yards ÷ 1760 \frac{yards}{mile} = 0.0625 miles (this is the distance covered by Izumi in miles)

Let's go back again to the formula: s = \frac{d}{t}

s = \frac{0.0625 miles}{16 seconds} = 0.0039 \frac{miles}{sec}

Since, the we arrived at a miles per second unit, we have to convert it to miles per hour.

So, if a minute has 60 seconds, then an hour has 3,600 seconds.

Thus, 0.0039 \frac{miles}{sec} × 3,600 \frac{seconds}{hour} = 14.04 miles per hour (the answer)

You might be interested in
Which individual right is found in both the Texas Bill of Rights and the United States Bill is Rights? A.) Rights to free speech
german

A.) Rights to free speech.

Rights for freedom of speech is the only one of these that is found in the US Bill of Rights, so therefore, that is your answer :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which liner function represents the line given by the points-slope equation y-8=1/2(x-4)?
Gelneren [198K]
<span>y = (1/2)x + 6. hope it helps
</span>
3 0
3 years ago
The figure shows segment A D with two points B and C on it in order from left to right. The length of segment A B is 22 units, t
valentina_108 [34]

The total length of the segment AD will be 52 units.

The complete question is given below:-

The figure shows segment A D with two points B and C on it in order from left to right. The length of segment A B is 22 units, the length of segment BC is 19 units, and the length of segment C D is 11 units. What will be the total length of the segment AD?

<h3>What is the length?</h3>

The measure of the size of any object or the distance between the two endpoints will be termed the length. In the question the total length is AD.

Given that:-

  • Segment AD with two points B and C on it in order from left to right.
  • The length of segment AB is 22 units, the length of segment BC is 19 units, and the length of segment C D is 11 units.

The total length will be calculated as:-

The total length will be equal to the sum of all the segments of line AD. It will be the sum of AB, BC and CD.

AD = AB + BC + CD

AD = 22 + 19 + 11

AD = 52 units

Therefore the total length of the segment AD will be 52 units.

To know more about length follow

brainly.com/question/2217700

#SPJ1

4 0
2 years ago
Type the integer that makes the following addition sentence true: -5 + _ = -19
brilliants [131]

Answer:

-14

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anthony bought 3 chicken wings for $3.00. What's the unit cost of one wing?
ASHA 777 [7]
Answer; $1
Explanation 3 divided by 3
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to find amplitude of a trig function?
    11·1 answer
  • A circle with circumference 12 has an arc with a 48 degrees central angle.
    7·2 answers
  • Always? Sometimes? Never? <br> Explain
    12·1 answer
  • Using the greatest common factor for the terms, how can you write 56 + 32 as a product?
    7·1 answer
  • Please help needed immediately
    9·1 answer
  • Help pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    12·2 answers
  • The cost of 9 scarves is $87.75. What is the unit price?
    10·1 answer
  • Solve the proportion
    5·1 answer
  • Match the equations to the solutions
    15·1 answer
  • Evaluate 4+(m-n)^4 when m =7 and n = 5
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!