$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Answer:
210
Step-by-step explanation:
Lets use BEDMAS (Brackets, Exponents, Division, Multiplication, Addition, Subtraction)
45 ÷ 2 = 22.5
22.5 × 8 = 180
180 - 12 = 168
168 + 42 = 210
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Have a great summer :)