First, i put the equation in y=mx+b by dividing 2, since its 2y. since it’s perpendicular we’re talking about you switch the sides (opposite reciprocals). the rest should be self explanatory.
Answer:
The correct answer is - The setting may discourage honest responses.
Step-by-step explanation:
In this particular setting of research and interview regarding this research may not produce hones results as the question is too direct to ask students if they had ever used drugs.
Research should be anonymous and should avoid the questions that can lead to bias results like this case that may lead to dishonest results.
Thus, the correct answer is : The setting may discourage honest responses.
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
Answer:
- 43t - 22s - 3
Step-by-step explanation:
(–45t + 53s) + (–3 – 75s + 2t)
Opening the brackets
-45t + 53s -3 - 75s + 2t
Collecting like terms
-45t + 2t + 53s - 75s -3
Simplify the expression
-43t -22s - 3